найбільші дірки на Землі 1. Кімберлітова трубка «Світ»
Кімберлітова трубка «Світ» - кар'єр, розташований в місті Мирний, Якутія. Кар'єр має глибину 525 м і діаметр 1,2 км. Є одним з найбільших у світі кар'єрів.
Видобуток алмазоносной кімберлітової руди припинений у червні 2001 року. В даний час на борту кар'єра ведеться будівництво підземного рудника з однойменною назвою, для відпрацювання залишилися підкар'єрних запасів, виїмка яких відкритим способом нерентабельна.
Кімберлітова трубка була відкрита 13 червня 1955 геологами Амакінской експедиції Ю. І. Хабардіним, Є. М. Єлагіною і В. П. Авдєєнком.
2. Гігантська блакитна дірка, Беліз
Велика блакитна дірка, розташована в центрі Лайтхаус-Рифа, атола у складі Белізського бар'єрного рифу.
Діра являє собою круглу карстову воронку діаметром 305 м, що йде на глибину 120 м.
Дане геологічне утворення спочатку було системою вапнякових печер, що сформувалися в ході останнього льодовикового періоду. Рівень моря тоді був значно нижче, але коли океан піднявся і звід затопленої печери обвалився, утворилася карстова воронка - досить поширена форма рельєфу вздовж узбережжя Белізу.
Блакитна дірка стала відома завдяки французькому досліднику Жак-Іву Кусто, який включив її в список 10 кращих місць в світі для дайвінгу.
3.Кар'єр Kennecott Bingham Canyon Mine
Кар'єр знаходиться на північний захід від Солт-Лейк-Сіті, штат Юта, США.
Є найбільшим в світі антропогенним утворенням (викопаним людиною). Являє собою рудник, розробка якого ведеться відкритим способом.
Має за станом на 2008 рік розміри: 0,75 милю (1,2 км) глибиною, 2,5 милі (4 км) завширшки і охоплює площу 1900 акрів (7,7 кв.км).
Руда були вперше виявлені в 1850 р., з 1863 почалася розробка кар'єру яка триває донині.
4. Кар'єр "Дьявік", Канада
Тут добувають алмази. Кар'єр розташований на островах і має свою інфраструктуру з аеропортом, здатним приймати пасажирські Боїнги.
5. Гребля Monticello Dam's
Отвір водостоку в резервуарі греблі Monticello Dam's, в північній Каліфорнії. Ця труба здатна пропускати через себе 1370 кубічних метрів води в секунду. Глибина 21 метр. Має форму конуса, діаметр якого нагорі складає 21,6 метра, а до низу звужується до 8,4 метра. Призначений для скидання надлишків води в резервуарі водосховища.
6. Кімберлітова трубка "Велика діра", ПАР
Велика дірка - величезний недіючий алмазний рудник в місті Кімберлі (ПАР). Вважається, що це найбільший кар'єр, розроблений людьми без застосування техніки. В даний час є головною визначною пам'яткою міста Кімберлі. Площа «Великої діри» складає 17 гектарів. Її периметр становить 1,6 км, а ширина - 463 метри.
7. Карстовий провал у Гватемалі
Гігантська воронка глибиною 150 метрів, а діаметром 20 метрів. Викликаний підземними водами і дощами. Під час утворення провалу загинуло декілька людей і знищене з десяток будинків. За словами місцевих жителів, приблизно з початку лютого в районі майбутньої трагедії відчувалися зрушення грунту, а з-під землі чувся приглушений гул.