Головна » Статті » Наукові статті » Статті українських науковців [ Додати статтю ]

Пазинич В.Г. Недоліки сучасних схем глобального гідрологічного циклу...


У сучасній кліматології загальні схеми глобального гідрологічного циклу та енергетичного балансу Землі мають ряд недоліків, які існують вже більше ста років. Але, рано чи пізно, вони повинні бути виправлені. Сьогодні настав  час це зробити. Про які помилки йде мова? Це полягає у тому, що згадані вище схем ігнорують наявність величезної потенційної енергії накопиченій в льодовиках. Акумуляція енергії супроводжувала накопичення льоду підчас формування льодовиків. Вона тривала десятки тисяч років. З початку танення лід перетворюється води, яка збігає з певної висоти і потенційна енергія льоду перетворюється на кінетичну енергію води. Загальний потенціал енергії на старті танення льодовиків визначається середньою висотою льодовика, загальною вагою льоду та дією сили тяжіння. Тобто, це загальна формула - mgh.

Скільки енергії реалізується з таненням льодовиків? Це легко обчислює. Впродовж двадцяти тисяч років, що минулі від початку підвищення танення льодовиків, рівня океану піднявся на 120 метрів. Таким чином, це значення множиться на площу водної поверхні Землі та на середнє значенні висоти льодовиків (близько 2000 метрів). Врахувавши силу тяжіння знаходимо повну енергію вивільнену з льодовиків за минулі двадцять тисяч років. Мабуть буде багато.

Сьогодні річний обсяг вивільнення енергії з льодовиків можна розрахувати тільки для Гренландії. З досліджень відомо, що щорічно близько 200 кубічних кілометрів води з льодовика стікає в океан. Цей обсяг складає близько 70 відсотків води, що надходять від усіх сучасних льодовиків Антарктиди, у тому числі.
 
Перемноживши всі величини знаходимо кількісний показник щорічного вивільнення енергії. Він становить 4 000 000 000 000 000 000 Joules. або 1 111 111 111 MWh. Якщо взяти для порівняння найпотужнішу ГЕС у світі Three Gorges Dam (China)  22,5 MW то таку кількість енергії вона виробить впродовж 49 382 716 годин, або 2 057 613 днів. Що в решті решт дорівнює 5637 рокам. Всі разом гідроелектростанції світу вироблять таку кількість енергії десь за тисячу років.

Не дивлячись на те, що в загальному енергетичному балансі Землі ці величини, хоча й помітні, позатим, на перший погляд, не мають великого впливу. Але, тут треба згадати, що ця енергія реалізується на дуже обмеженій площі танення льодовика. Сьогодні це становить приблизно 50 000 км2. І вся це енергія йде на подальше танення льодовика. Тобто діє вона в найбільш уразливій зоні.

Саме тому ця енергія потребує врахування при вивченні причин глобального потепління. Протистояти цьому людство не взмозі, а ле врахування цієї енергії дозволить робити більш точні прогнози розвитку подій у майбутньому.

Фото:
Джерело: Пазинич В.Г.
Категорія: Статті українських науковців | Додав: wiktor (09.02.2016) | Автор: Пазинич В.Г. E
Переглядів: 6989 | Теги: циклу..., глобального, Пазинич, В.Г., гідрологічного, схем, сучасних, Недоліки | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar