Головна » Статті » Теорія географії » Фізична географія материків та океанів [ Додати статтю ]

Антарктида: рослинний і тваринний світ

Велика частина Антарктиди являємо собою пустелю, позбавлену як рослинного покриву, так і тварини населення. Рослинність в Антарктиці зустрічається майже винятково по окраїнах материка і на субантарктичних островах, а багатий і своєрідний тваринний світ зв'язаний головним чином з антарктичними водяними басейнами і почасти з окраїнною смугою материка.

Антарктика і прилягаючі до неї частини інших материків виділяються в особливе флористичне царство. У мезозої Антарктичний материк являв собою великий центр формування флори, але зміна кліматичних умов, що наступила, привело до різкого збідніння і міграції її на північ. З наземних рослин на самому материку зустрічаються тільки мохи, лишайники, нижчі водорості, гриби і бактерії. Найбільше багато представлені лишайники, яких нараховується близько 300 видів. Їх можна зустріти на усіх вільним від льоду ділянках суші. Мохи також поширені досить широко, особливо на островах, де утворяться навіть невеликі торфовища. Усього в Антарктиці близько 80 видів мохів.

Прісноводні водорості селяться в літню пору у водоймах, а також на поверхні снігу, що підтає влітку під променями сонця. Скупчення мікроскопічних водоростей червоний, зелений і жовтий кольори створюють на поверхні барвисті плями. Скупчення мікроскопічних зелених водоростей нагадують видали галявини.

Цвєтков рослин на материку немає. Саме південне місце перебування вищих рослин 64° пд. ш. на Антарктичному півострові. Там поширено до 10 видів низькорослих квіткових рослин, у тому числі злак щучка  і гвоздикове колобантус із дрібними непоказними квітками і блідо-зеленими листами. Місцями вони утворять маленькі луговинки. На островах рослинність набагато богаче. Там можна зустріти більш двох десятків видів квіткових рослин, серед яких кергеленская капуста, що представляє собою смачний і живильний овоч і засіб від цинги. Широко розповсюджений також злак з роду мятликовтуесок, що служить гарним кормом для овець. Усі рослини островів трав'янисті; квітки і листи їх майже безбарвні, тому що запилення виробляється не комахами, а вітром.

Антарктика бідна наземними тваринами. Наземних ссавців там ні, але зустрічаються деякі хробаки, нижчі ракоподібні і безкрилі комахи. Відсутність крил порозумівається тим, що через постійно дують сильних вітрів комахи не можуть підніматися в повітря. На островах Антарктики знайдено кілька видів жуків, павуків, прісноводних молюсків, один вид нелітаючого метелика. Прісноводні риби відсутні. З птахів, що живуть на суші, відомі біла сивка, коник, один вид качки, що гніздиться на острові Південна Георгія.

При такій бідності наземної фауни Антарктика багата морськими і напівсухопутними тваринами. З безхребетних особливо численні ракоподібні (криль), службовці основною їжею для ссавців, птахів і риб. Цікаві величезні медузи (ін 150 кг). Більшість риб належить до ендемічних сімейств нототениевых і белокровных щук. Зі ссавців численні ластоногі і кити. Ластоногі представлені різними видами дійсних і вухастих тюленів. З дійсних тюленів найбільш розповсюджений тюлень Уэдделла, що досягає в довжину 3 м. Він живе в смузі нерухомих льодів. Інші види тюленів зустрічаються головним чином на плавучих льодах. Це тюлень-кра-боед і хижий тюлень-леопард зі своєрідно пофарбованою плямистою шкірою. Самий великий з тюленів — морський слон — у даний час сильне винищений, але все-таки. його можна бачити іноді на узбережжях субантарктичних островів.

З представників групи вухастих тюленів по окраїнах Антарктики зустрічається морський лев, що одержав таку назву через добре виражену гриву.

В антарктичних водах водяться самі великі з існуючих у даний час ссавців — китоподібні, котрі поділяються на вусатих і зубатих китів. Серед вусатих виділяються сині кити, финвалы, горбачі, сейвалы і дійсні кити. Самий великий — синій кит, чи блювал. Довжина найбільшого з убитих в Антарктиці синіх китів досягала 33 м, середня довжина їхній приблизно 26 м. У даний час вони сильно винищені і з 1967 р. знаходяться під охороною. Великий кит дає до 20 т чистого жиру і досягає маси 160 т. Харчуються вусаті кити головним чином дрібними ракоподібними, котрими дуже багаті холодні антарктичні води.

До зубатих китів Антарктики відносяться кашалоти, бутылконосы і косатки. Останні являють собою найнебезпечніших хижаків, постачених великим гострим спинним плавцем — косачем, що може нанести серйозне поранення навіть китові.

Винятково своєрідні птахи Антарктики. Усі вони живуть у води і харчуються чи рибою дрібними морськими тваринами. З них самі чудові — пінгвіни — птаха з короткими крилами, схожими на ласти, що дають їм можливість прекрасно плавати, але не літати. Видали пінгвіни з їхнім вертикальним положенням тіла нагадують людей. Харчуються пінгвіни рибою, молюсками і рачками. Їжу

дорослі птахи поїдають тільки у воді і взагалі там почувають себе набагато краще, ніж на суші. В Антарктиці живе 17 видів пінгвінів. Найпоширеніший вид узбереж Антарктиди і пакових льодів — невеликий пінгвін Адели. Самий великий — імператорський пінгвін, маса його до 50 кг. Цей великий птах виводить своїх пташенят у найсуворішу пору антарктичної зими.

Багато хто' види пінгвінів селяться по північній границі Антарктики, на узбережжях субантарктичних островів. До них відносяться пінгвін Склатера, златохохлый пінгвін і деякі інші. У літню пору в Антарктику прилітають буревісники, чайки, баклани. Самі великі з птахи-альбатроси, розмах їхніх крил досягає 3,5 м. Деякі буревісники залітають у глиб материка далі всіх птахів і зустрічаються на окремих нунатаках.

В даний час Антарктида досліджена настільки детально, що стало можливим здійснити комплексне фізико-географічне районування материка. Карта фізико-географічних областей Антарктиди приведена у відповідних статтях останніх енциклопедичних видань. У дійсному підручнику на карті фізико-географічних регіонів показані одиниці районування більш високого рангу. Відповідно до цього в Антарктиці виділено тільки три великих регіони: Східна Антарктида, Антарктичні Анди і Субантарктичні острова.

Фото:
Джерело:
Категорія: Фізична географія материків та океанів | Додав: wiktor (30.05.2010)
Переглядів: 37785 | Коментарі: 5 | Теги: рослинність антарктики, тваринний світ Антарктиди | Рейтинг: 3.9/38
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 4
avatar
4 gorohovetsbogdan • 15:34, 12.03.2018
Та вроди норм спасибо
avatar
3 Оксана • 21:54, 23.04.2012
інформація дуже цікава.У мене буде 12 з природознавства.
avatar
2 Марина • 15:07, 31.03.2012
Супер
avatar
1 Наталя • 13:04, 19.01.2012
класний!
ComForm">
avatar