Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Міжнародні організації та союзи: політичні блоки
Міжнародні організації, союзи, політичні блоки, НАТО, ОАЄ, АНЗЮС, АНЗЮК, ОАД,
Міжнародні організації та союзи

 

Міжнародні організації — одна з найважливіших форм багатостороннього співробітництва між державами. Виникають вони на підставі угоди між учасниками.

Діяльність міжнародних організацій регламентується статутом, ефективність її залежить від ступеня узгодженості між державами.

Міждержавні організації почали існування ще в XVII—XVIII ст., переважно як військові або торгові союзи чи угруповання. Починаючи з 50-х років XX ст., поступово виникла і зміцнилася система міжнародних організацій. Інтеграційні процеси, що виникли в Західній Європі, згодом охопили й інші райони світу, в тому числі країни Північної та Південної Америки, Південно-Східної Азії, Африки. Зростала не тільки кількість міжнародних організацій, а й їх ефективність, зміцнювалися зв'язки між країнами-учасницями.

Сучасні міжнародні організації різняться напрямами діяльності (питання безпеки, економіки, культури, охорони здоров'я, транспорту тощо), складом учасників (універсальні та регіональні), обсягом повноважень тощо.

Головними цілями і завданнями всіх міжнародних організацій є створення конструктивної багатосторонньої бази міжнародного співробітництва, встановлення глобальних і регіональних зон мирного співіснування.

Нині у світі існує величезна кількість різноманітних блоків і союзів країн, які можна об'єднати у три групи: політичні, економічні та змішані.

 

Політичні блоки.

Основна мета їх діяльності — співробітництво країн-учасниць у політичній та військовій сферах, участь у створенні систем колективної оборони, співпраця щодо підтримки миру й безпеки на їх територіях та загалом у світі, координація зусиль для вирішення військово-політичних і правових проблем.

Організація Північноатлантичного договору — НАТО. Військово-політичний союз 18 країн. Створений 4.05.1949 р. у складі США, Великої Британії, Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу, Канади, Італії, Норвегії, Португалії, Данії, Ісландії, у 1952 р. до нього приєдналися Греція та Туреччина, у 1955 р. — ФРН, у 1981 р. — Іспанія. У 1966 р. із військової структури вийшла Франція, у 1983 р. — Іспанія, а в 1999 р. увійшли Чехія, Польща та Угорщина.

Вищі керівні органи: сесія Ради НАТО (між сесіями — Постійна рада). Комітет військового планування. Військовий комітет. Комітет ядерної оборони. Робочий орган НАТО — Міжнародний секретаріат на чолі з генеральним секретарем.

Мета: забезпечення свободи і безпеки всіх членів політичними і військовими засобами відповідно до принципів Статуту 00Н; спільні дії та всебічне співробітництво з метою зміцнення безпеки держав-учасниць; забезпечення справедливого і міцного міру в Європі на основі загальних цінностей, демократії, прав людини.

Штаб-квартира — Брюссель (Бельгія).

Міжпарламентський союз. Міжнародна урядова організація, яка об'єднує національні парламентські групи. Створений 1889 р.

Мета — об'єднання парламентарів усіх країн для зміцнення миру і співробітництва між державами.

Штаб-квартира — Женева (Швейцарія).

Організація Африканської єдності — ОАЄ. Створена 26.05.1963 р. на конференції глав держав і урядів африканських країн в Аддіс-Абебі.

Склад (52 країни Африки): Алжир, Ангола, Бенін, Буркіна-Фасо, Ботсвана, Бурунді, Габон, Гамбія, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Джибуті, Єгипет, Демократична Республіка Конго, Замбія, Зімбабве. Кабо-Верде, Камерун, Кенія, Коморські Острови, Конго, Кот-д’Івуар, Лесото, Ліберія, Лівія, Маврикій, Мавританія, Мадагаскар, Малаві, Малі, Марокко, Мозамбік, Намібія, Нігер, Нігерія, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Свазіленд, Сейшельські Острови, Сенегал, Сомалі, Судан, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Того, Туніс, Уганда, ЦАР, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Ефіопія, Чад.

Мета: сприяння єдності та солідарності між країнами Африки, інтенсифікація і координація зусиль щодо підвищення рівня життя; захист суверенітету, територіальної цілісності та незалежності; ліквідація усіх форм колоніалізму; узгодження співробітництва у сферах політики, оборони і безпеки, економіки, освіти, охорони здоров'я і культури.

Штаб-квартира — Аддіс-Абеба (Ефіопія).

АНЗЮС. Тристоронній союз Австралії, Нової Зеландії та США з 1952 року.

Мета — колективна оборона в Тихоокеанському регіоні.

Постійної штаб-квартири немає.

АНЗЮК. П'ятисторонній блок Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії, Малайзії та Сінгапуру.

Мета — сприяння колективній обороні в Тихоокеанському регіоні.

Постійної штаб-квартири немає.

Організація Американських держав — ОАД. Військово-політичний союз. Створений у 1948 р. на 9-й Міжамериканській конференції в Боготі, що прийняла Статут ОАД.

Склад (35 країн): Антигуа і Барбуда, Аргентина, Багамські Острови, Барбадос, Беліз, Болівія, Бразилія, Венесуела, Гаїті, Гайана, Гватемала, Гондурас, Гренада, Домініка, Домініканська Республіка, Еквадор, Канада, Колумбія, Коста-Ріка, Куба, Мексика, Нікарагуа, Панама, Парагвай, Перу, Сальвадор, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, США, Суринам, Трінідад і Тобаго, Уругвай, Чилі, Ямайка.

Мета: підтримка миру і безпеки в Америці; запобігання і мирне врегулювання конфліктів між державами-учасницями; організація спільних дій для відсічі агресії; координація зусиль для вирішення політичних, економічних, юридичних проблем; сприяння економічному, соціальному, науково-технічному і культурному прогресу країн-учасниць.

Штаб-квартира — Вашингтон (США).

 

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (13.08.2010)
Переглядів: 8888 | Теги: ОАД, політичні блоки, АНЗЮС, союзи, Міжнародні організації, АНЗЮК, ОАЄ, НАТО | Рейтинг: 2.8/4
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar