Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Міжнародні організації та союзи: змішані блоки
АСЕАН, СААРК, КАРІКОМ, ЛАД, ОІК, Співдружність націй, СНД, 00Н Змішані блоки


До змішаних блоків належать інтеграційні угруповання країн, метою яких є співробітництво в декількох сферах. Напрями співробітництва визначаються цілями створення організації.

Асоціація країн Південно-Східної Азії — АСЕАН. Політико-економічний союз, створений 1967 р. у Бангкоку.

Склад (9 країн): Індонезія, Малайзія, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Бруней, В'єтнам, Лаос, М'янма.

Мета: сприяння регіональному співробітництву в економічній, соціальній і культурній сферах з метою зміцнення миру в регіоні; прискорення економічного зростання, соціального прогресу і культурного розвитку в регіоні за допомогою спільних дій за принципом рівноправності та партнерства; співробітництво в сільському господарстві, промисловості, торгівлі, транспорті, зв'язку з метою підвищення рівня життя населення; зміцнення миру і стабільності тощо.

Керівний орган — щорічні конференції міністрів закордонних справ, які проводяться по черзі в столицях країн-учасниць.

Штаб-квартира — Джакарта (Індонезія).

Асоціація регіонального співробітництва країн Південної Азії — СААРК. Політико-економічний союз, створений 1985 р. у Дацці.

Склад (7 країн): Індія, Пакистан, Бангладеш, Непал, Бутан, Шрі-Ланка, Мальдівська Республіка.

Мета: прискорення економічного, соціального і культурного розвитку країн-учасниць, установлення миру і стабільності в регіоні. В 1987 р. у Делі були підписані договір про створення регіонального продовольчого фонду і конвенція з боротьби з тероризмом.

Штаб-квартира — Катманду (Непал).

Карибське співтовариство — КАРІКОМ. Політична й економічна організація із співробітництва у сферах торгівлі, кредиту, валютних відносин, координації економічної та зовнішньої політики, створення спільних об'єктів. Створена 1973 р. на основі Договору в Чагуарамасі (Трінідад і Тобаго).

Склад (13 країн): Антигуа і Барбуда, Барбадос, Беліз, Гайана, Гренада, Домініка, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Люсія, Трінідад і Тобаго, Ямайка, Сент-Кітс і Невіс, Монтсеррат, Ангілья. Асоційовані члени: Віргінські Острови, Теркс і Кайкос.

Мета: політичне й економічне співробітництво; координація зовнішньої політики; економічне зближення шляхом лібералізації взаємної торгівлі та встановлення загального митного режиму; координація політики у сферах валюти і кредиту, інфраструктури і туризму, сільського господарства, промисловості та торгівлі; співробітництво в галузях освіти й охорони здоров'я.

Штаб-квартира — Джорджтаун (Гайана).

Ліга Арабських держав — ЛАД. Створена 1945 р. у Каїрі на основі пакт Арабської ліги.

Склад (21 арабська країна): Алжир, Бахрейн, Джибуті, Єгипет, Йорданія, Ірак, Катар, Кувейт, Ліван, Лівія, Ємен, Мавританія, Марокко, ОАЕ, Оман, Саудівська Аравія, Сирія, Сомалі, Судан, Туніс, Палестина.

Мета: зміцнення зв'язків між державами-учасницями у різноманітних галузях (економіка, фінанси, транспорт, культура, охорона здоров'я); координація дій держав-учасниць для захисту національної безпеки, забезпечення незалежності та суверенітету; заборона використання сили для врегулювання суперечок. Відносини базуються на принципах поваги до існуючих в інших країнах режимів і відмови від спроб їхньої зміни.

Штаб-квартира — Каїр (Єгипет).

Організація «Ісламська конференція» — ОІК. Створена 1971р. на конференції глав держав і урядів мусульманських країн у Рабаті (Марокко).

Склад (50 країн): Азербайджан, Албанія, Афганістан, Ангола, Алжир, Бахрейн, Бангладеш, Буркіна-Фасо, Бенін, Бруней, Габон, Гамбія, Гвінея, Гвінея-Бісау, Джибуті, Єгипет, Індонезія, Іран, Йорданія, Ірак, Ємен, Камерун, Катар, Кувейт, Киргизстан, Коморські Острови, Ліван, Лівія, Малайзія, Малі, Мавританія, Марокко, Мальдівська Республіка, Нігер, Нігерія, ОАЕ, Оман, Пакистан, Палестина, Саудівська Аравія, Сенегал, Сирія, Сомалі, Судан, Сьєрра-Леоне, Таджикистан, Туніс, Туреччина, Уганда, Чад.

Мета: сприяння зміцненню мусульманської солідарності; охорона святих місць; підтримка боротьби всіх мусульман за забезпечення незалежності та національних прав; підтримка боротьби палестинського народу; співробітництво в економічній, соціальній, культурній, науковій та інших сферах життя.

Штаб-квартира — Джидда (Саудівська Аравія).

Співдружність націй. Добровільна асоціація незалежних держав, символом якої є британський монарх, визнаний главою Співдружності. Створена 1947 р.

Склад (51 країна): Велика Британія, Австралія, Антигуа і Барбуда, Багамські Острови, Бангладеш, Барбадос, Беліз, Ботсвана, Бруней, Вануату, Гайана, Гамбія, Гана, Гренада, Греція, Домініка, Замбія, Зімбабве, Індія, Індонезія, Канада, Кенія, Кіпр, Кірибаті, Лесото, Ліберія, Маврикій, Малаві, Малайзія, Мальдівська Республіка, Мальта, Намібія, Науру, Нігерія, Нова Зеландія, Папуа-Нова Гвінея, ПАР, Свазіленд, Сейшельські Острови, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сінгапур, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Тонга, Трінідад і Тобаго, Тувалу, Уганда, Шрі-Ланка, Ямайка.

Мета: регулярні консультації країн з питань економіки, фінансів, науки, освіти, військової сфери; сприяння добробуту народів.

На зустрічах глав держав і урядів держав—учасниць Співдружності обговорюються міжнародне становище, питання регіонального розвитку, соціально-економічне становище, питання культури, а також спеціальні програми Співдружності.

Штаб-квартира — Лондон (Велика Британія).

Співдружність Незалежних Держав — СНД. Політико-економічний союз, створений за угодою від 8 грудня 1991р.

Склад (12 країн): Азербайджан, Вірменія, Грузія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Україна.

Вищий орган — Рада глав держав, засідання якої провадяться двічі на рік. Рада голів урядів координує співробітництво органів виконавчої влади держав-учасниць, збирається 4 рази на рік. Для вирішення питань співробітництва в окремих галузях і підготовки рекомендацій для Ради глав держав та Ради голів урядів створено: Координаційно-консультативний комітет, Раду міністрів закордонних справ, Раду міністрів оборони, Міждержавний економічний комітет Економічного союзу, Економічний суд. Комісію з прав людини. Міжпарламентську асамблею та ін.

Головний виконавчий орган — Виконавчий Секретаріат СНД, очолюваний Виконавчим секретарем. Місце перебування Виконавчого Секретаріату — м. Мінськ (Білорусь).

Бюджет СНД формується з рівних внесків держав-учасниць.

Мета: формування умов стабільного розвитку країн в інтересах підвищення життєвого рівня населення; поетапне створення загального економічного простору на базі ринкових відносин; створення рівних можливостей і гарантій для всіх господарських суб'єктів; спільне здійснення економічних проектів; вирішення економічних проблем; політичне, військове, економічне і культурне співробітництво країн-учасниць.

Насправді є досить нетривким утворенням, у якому домінують різноспрямовані інтереси. Україна виходить з реалій економічної доцільності існування Співдружності, розвитку тісних і широких торговельно-економічних відносин між державами-учасницями, необхідності переходу до нових форм інтеграції, що мають базуватися на засадах економічної доцільності, взаємної вигоди і сприяти подоланню економічної кризи, структурній перебудові економік держав-учасниць на ринкових засадах, прискоренні їх входження в європейську і світову економічні системи. Розглядаючи СНД передусім як міжнародний механізм багатосторонніх консультацій та переговорів, що доповнює процес формування якісно нових двосторонніх відносин між державами-учасницями, Україна виходить з того, що Співдружність має перспективи і здатна суттєво прислужитись забезпеченню їх національних інтересів.

Штаб-квартира — Мінськ (Білорусь).

Організація Об'єднаних Націй — 00Н. Створена 24 жовтня 1945 р., на 2002 р. налічувала 190 членів. Спостерігачі при 00Н: Ватикан, Палестина, Організація Африканської Єдності, Європейський Союз, Організація «Ісламська конференція», Міжнародний комітет Червоного Хреста тощо.

Офіційно не входить до 00Н одна країна — Ватикан.

Мета: підтримка і зміцнення міжнародної безпеки; розвиток відносин між націями на основі поваги принципів рівноправності та самовизначення; міжнародне співробітництво з вирішення світових проблем політичного, економічного, соціального, культурного характеру; заохочення поваги до прав людини; перетворення 00Н на центр узгодження зусиль націй і народів щодо досягнення загальних цілей.

Штаб-квартира — Нью-Йорк (США).

Основні підрозділи ООН:

Генеральна асамблея (ГА) — головний орган ООН, який об'єднує всіх її членів (за принципом «одна держава — один голос»). Уповноважена розглядати питання і надавати рекомендації з проблем у політичній і матеріальній сферах у межах дії Статуту. Рішення носять рекомендаційний характер. ГА ООН визначає політику і програму дії організації. Сесії ГА відбуваються щорічно.

Рада Безпеки (РБ) єдиний орган ООН, який може приймати рішення, обов'язкові для членів ООН. Складається з 15 членів: 5 постійних (Росія, США, Велика Британія, Франція, Китай), що володіють правом «вето», і 10 непостійних членів, що обираються Генеральною асамблеєю на 2 роки відповідно до регіональних квот (5 місць для держав Азії й Африки, 1 — для держав Східної Європи, 2 — для держав Латинської Америки і 2 місця для країн Західної Європи).

Економічна і соціальна рада (ЕКОСОР) — відповідає за економічне і соціальне співробітництво і вирішує завдання, пов'язані з реалізацією рекомендацій Генеральної Асамблеї (дослідження, доповіді тощо). Координує діяльність спеціалізованих установ ООН. Складається з представників 54 визначених країн.

Рада з опіки — складається з постійних членів Ради Безпеки і вирішує питання опіки США над деякими островами Мікронезії.

Міжнародний суд — головний судовий та юридичний орган ООН. Створений у 1945 р., місцезнаходження — Гаага (Нідерланди). Склад: 15 суддів, які обираються ГА і Радою Безпеки на 9 років. Суд вирішує правові суперечки тільки між державами.

Секретаріат ООН складається з Генерального секретаря (обирається на 5 років) і призначуваного ним персоналу, що відповідає за виконання поточної роботи 00Н. Генеральний секретар — головна посадова особа 00Н, призначається Генеральною асамблеєю за рекомендацією Ради Безпеки. Верховний комісар з прав людини призначається Генеральним секретарем і відповідає за діяльність 00Н у сфері прав людини.

Офіційні мови 00Н — англійська, іспанська, китайська, російська, французька.

Спеціалізовані підрозділи 00Н.

МАГАТЕ Міжнародне агентство з атомної енергії (штаб-квартира — Відень);

ВМО — Всесвітня метеорологічна організація (Женева);

ВООЗ Всесвітня організація охорони здоров’я (Женева);

ВОІВ Всесвітня організація інтелектуальної власності (захищає авторські права в будь-яких сферах) (Женева);

ВПС Всесвітній поштовий союз (Берн);

ЇМО Міжнародна морська організація (безпека на морі й охорона океанів) (Лондон);

ІКАО Міжнародна організація цивільної авіації (Монреаль);

МОП — Міжнародна організація праці (Женева);

МБРР Міжнародний банк реконструкції і розвитку. Ідея МБРР була сформульована на Конференції 00Н з валютно-фінансових питань у 1945 р. Членів — 178.

Центр — Вашингтон. Мета: сприяння реконструкції і розвитку територій держав-учасниць шляхом заохочення капіталовкладень на виробничі цілі; заохочення приватних та іноземних інвестицій за допомогою надання гарантій або участі в позиках й інших інвестиціях приватних кредиторів; заохочення економічного і соціального прогресу в країнах, що розвиваються, за допомогою довгострокового фінансування проектів і програм розвитку; надання довго- і середньострокових кредитів країнам. Джерела фінансування: внески членів, позикові кошті з фінансових ринків, сплати у погашення раніше наданих позик.

МВФ Міжнародний валютний фонд. Створений у 1945 р. Держав-членів — 179. Центр — Вашингтон.

Мета: заохочення міжнародного співробітництва у сфері валютної політики; сприяння зростанню світової торгівлі; підтримка стабільності валют і упорядкування валютних відносин між державами-учасницями; надання, за необхідності, їм допомоги кредитами. Джерела фінансування: внески держав-учасниць (квоти), що доповнюються позиками МВФ у своїх членів.

МСЕ Міжнародний союз електрозв'язку (радіо, телефон, телеграф) (Женева);

ІФАД Міжнародний фонд сільськогосподарського розвитку (Рим);

ЮНЕСКО Організація 00Н з питань освіти, науки, культури (Париж);

ФАО Продовольча і сільськогосподарська організація 00Н (Рим).

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (13.08.2010)
Переглядів: 4933 | Теги: ОІК, СНД, ЛАД, АСЕАН, СААРК, КАРІКОМ, 00Н, Співдружність націй | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar