Головна » Статті » Наукові статті » Загальний каталог [ Додати статтю ]

Вітер. Характеристика вітрів

Рух повітря відносно земної поверхні - вітер - з'являється внаслідок того, що атмосферний тиск у різних точках атмосфери неоднаково. Повітря рухається зазвичай не паралельно поверхні Землі, а під невеликим кутом, тому що атмосферний тиск міняється і в горизонтальному, і у вертикальному напрямках. Так як кут дуже малий, прийнято вважати, що вітер - це горизонтальне рух повітря. Напрямок вітру (північно-східний, південний і т. д.) означає, звідки вітер дме.
Швидкість вітру вимірюють на метеорологічних станціях на висоті 10 м над Землею, в метрах за секунду (є і інші одиниці швидкості вітру). При сильних бурях, наприклад тропічних урагани, вітри досягають величезних швидкостей - іноді до 115 м / с і більше. Особливо сильні вітри па великих висотах. Відомий випадок, коли над Ростовом-на-Дону на висоті 11 км дув північно-західний вітер зі швидкістю 160 м / с. Зміни з висотою були дуже великі - так, на висоті 1 км вітер дув зі швидкістю 86 м / с. Вітер зростає в середньому з висотою. У Землі його швидкість затримується тертям, на рівні трави вона дорівнює нулю. З висотою вплив тертя зменшується - спочатку швидко, а потім все повільніше. Взимку швидкість вище, ніж у літній час. У помірних і полярних широтах взимку в тропосфері і нижній стратосфері швидкості вітру найбільші. Влітку вітри слабшають. У літній і зимовий час у субтропічних зонах різниця менад швидкостями вітру менш помітна. Значно складніше встановити закономірності в ході швидкості вітру в межах доби. Тут ще не все можна пояснити, і систематизувати. Відомо, що над материками на невеликих висотах, близько 100-200 м, найбільших швидкостей вітри досягають після полудня, а найменших: - у нічний час. Такий хід найкраще виражений влітку.
Дуже сильні вітри, до штормових, бувають вдень в пустелях Центральної Азії, вночі настає повний штиль. Трохи вище, на висоті 150-200 м, спостерігається прямо протилежна картина в ході швидкості вітру з максимумом вночі і мінімумом днем. Така картина спостерігається і влітку, і взимку в помірних широтах. У субтропічній зоні океанів вночі швидкість вітру сильно зростає, створюється як би баланс зі слабкими вітрами, що дують в той же час над сушею.
Стійка система вітрів над великим простором утворює, повітряний потік, який визначається його напрямком та швидкістю. Але всередині потоку постійно існують струменя, обсяги повітря, що рухаються в раз-особистих напрямах, з різними швидкостями, безладно, поштовхами, поривами, то слабшаючи то дужче. Чим сильніший вітер, тим він поривчастий. Велика перешкода поривчастість вітру створює для руху літаків і вертольотів - починається бовтанка. Під передньою частиною купчасто-дощових хмар іноді виникає різке короткочасне посилення вітру - шквал, коли швидкість може підсилюватися до 20-30 м / с.
Це явище особливо небезпечне для авіації. Зустрічаючись з перешкодами, вітер змінюється - він обтікає їх або перетікає зверху. Якщо шлях вітрі перегороджує ліс,, гірський хребет, пагорби або будови, з навітряної сторони виникає вихор. Позаду перешкоди вітер слабшає, але й тут народжуються вихори. На подветренной стороні, гірських схилів вітри ніби стікають. При цьому можливі два протилежних ефекту - підвищення температури повітря і її. Зниження. Вітри, що дмуть з низьких гірських хребтів вихоложенного материка в напрямку теплого моря, називаються борой. Це-сильний, холодний, поривчастий вітер, переважно холодної пори року. Прориваючись крізь вузькі перевали, він набирає значну швидкість. Місцеві особливості накладають свій відбиток на характер бори. Широко відома бору в районі Новоросійська па Чорному морі. Тут природою ніби спеціально створені умови для її виникнення. Швидкість новоросійської бори може досягати 40 і навіть 60 м / с, температура повітря при цьому знижується до -20 ° С. Іноді замерзає гавань, покриваються льодом суду і будівлі, шар льоду "на набережній 2-4 м. У цей час відбувається багато лих не тільки в. порту, але й у місті - порушуються лінії зв'язку, з будинків зриває дахи, перекидаються автомашини, вагони, судна викидаються на берег. Бора буває найчастіше в період з вересня по березень, в середньому 46 днів на рік. Бора спостерігається і в інших районах нашої країни - на Байкалі, на Повой Землі. Відома бору на Середземноморському узбережжі Франції (Містраль) і в Мексиканській затоці.
Холодне повітря, що рухається під дією сили тяжіння по довгому пологому схилу, створює так звані стокові вітри. Вони характерні для Гренландії і ще більше для Антарктиди. Виникаючи в декількох сотнях кілометрів від морського узбережжя, на периферії антарктичного антициклону, вони спрямовуються вниз, досягаючи швидкостей більше 20 м / с і загасають лише поблизу берега, на відстані 3-4 км від нього. Стічні вітри мінливі, вони змінюються від штилю до шторму і навіть до урагану. На станції Земля Аделі в Антарктиді (недаремно названу полюсом вітрів) в лютому 1951 р. спостерігалася швидкість вітру 45 м / с з-окремими поривами до 90 м / с. В атмосфері час від часу виникають вертикальні вихори з швидким спіралеподібних рухом діаметром у кілька десятков1 метрів (рідко до 100 - 200 м). Це смерчі над морем і тромби над сушею (у Північній Америці останні називають торнадо). Виміряти швидкість руху в них поки не представляється можливим. Руйнування, вироблені ними, дозволяють думати, що вона складає 50-100 м / с, в особливо сильних вихорах - до 250 м / с з великою вертикальною складовою швидкості. Тиск у центрі стовпа падає на декілька десятків миллибар.
Смерчі існують недовго - від декількох хвилин до декількох годин. Але і в межах цього невеликого часу вони встигають просунутися на значну відстань - кілька десятків кілометрів над морем і ще більше над сушею, несучи руйнування і навіть смерть. При підході тромбу до будівель різниця між тиском усередині будинку і, в центрі тромбу так велика, що вдома як би вибухають - руйнуються стіни, випадають скла та рами, злітають даху. У лісах з'являються просіки від вирваних з корінням дерев, далеко переносяться люди і звірі. Зазвичай тромби поодинокі, але бувають випадки, коли їх два і більше. У Європі тромби рідкісні, в азіатській частині нашої країни вони частіше. Особливо ж часті і руйнівні тромби в США. На узбережжі Антарктиди при зустрічі щодо теплого повітря з моря н стокового вітру з суші часто виникають тромби. У фронтальній зоні тут здіймаються снігові буруни, снігові тромби, короткий час дмуть дуже сильні вітри - до 30-35 м / с. Смерчі не мають такої руйнівної сили, як тромби. При високій температурі і невеликий вологості повітря з'являється сухий гарячий вітер - суховій, в якому температура завжди більш .25 °, часто 35-40 ° С, швидкість 5-20 м / с. Прохолодний вологе повітря, переміщаючись в літній час з півночі до районів лісостепу і степів європейській території Союзу, в Казахстан і Середню Азію, сильно нагрівається і робиться суще. На південь він приходить вже гарячим. На європейській території країни суховії бувають з квітня по жовтень, найчастіше в Прикаспійської низовини (Саратов-Астрахань) - 40-80 днів на рік; в середньоазіатських пустелях - до 180 днів тобто в середньому через день,
З усіх метеорологічних явищ суховії завдають найбільшої шкоди народному господарству: посилюється випаровування, порушується водний баланс рослин, падає рівень у річках, висихає грунт на поверхні, починається засуха, навіть якщо грунт досить волога. Схожі з суховіями жаркі вітри в тропіках і субтропіках. Вітри зобов'язані своїм походженням місцевих умов і тому приурочені до певних географічних районах. До місцевих вітрам відносяться бризи. Вони. з'являються поблизу берегової лінії морів, океанів, і тут легко простежити добову зміну напрямку - вдень з моря на сушу, а вночі з суші на море. І пояснення цього явища дуже просте - в різниці температур над морем і сушею в різний час доби, що породжує замкнену термічну циркуляцію повітря. Горизонтальні потоки замикаються вертикальними - висхідними над сушею і спадними над морем. Нижня частина такого кільця і є спостерігається і виразно відчутний жителями берегових районів прибережний морський бриз. Вранці в 8-10 годин бриз починається, потім робиться все помітніше, до полудня швидкість вітру досягає своєї межі - 5-6 м / с, потім вітер слабшає, і до заходу Сонця його зовсім не відчувається.

Фото:
Джерело: http://www.natuerlich.ru/
Категорія: Загальний каталог | Додав: wiktor (18.02.2010) | Автор: wiktor
Переглядів: 15431 | Теги: географія атмосфера, статті, вітер | Рейтинг: 5.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar