Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Європи [ Додати статтю ]

Покинуті секретні об'єкти СРСР
Балаклава, Крим, Україна

Секретна база підводних човнів у невеликому кримському містечку Балаклава - один з найбільших військових об'єктів, що опинилися покинутими після розпаду СРСР. З 1961 року під горою Таврос розташовувався комплекс, де зберігалися боєприпаси (у тому числі і ядерні) і проводився ремонт підводних кораблів. У доках бази могло сховатися до 14 субмарин різних класів, і весь комплекс був здатний витримати прямий удар ядерної бомби потужністю до 100 кТ. Кинутий у 1993 році об'єкт і розхапали на металобрухт місцевими жителями і лише в 2002 році на залишках бази підводних човнів був організований музейний комплекс.

Покинута ракетна шахта, Кекава, Латвія

Після розвалу імперії молодим республікам у спадок дісталося чимало військового майна, у тому числі і розкидані по лісах пускові шахти балістичних ракет. Зовсім недалеко від столиці Латвії знаходяться залишки ракетного комплексу «Двіна». Побудований в 1964 році об'єкт складався з 4 пускових шахт глибиною близько 35 метрів і підземних бункерів. Значна частина приміщень в даний час затоплена, і відвідини пускової установки без досвідченого гіда не рекомендується. Також представляють небезпеку і залишки отруйного ракетного палива.
Гігантські екскаватори, Московська область

До 1993 Лопатинський фосфоритного рудник був цілком успішним родовищем, де добувалися найпотрібніші для радянського сільського господарства копалини. А з приходом ринкової економіки закинуті кар'єри з гігантськими багатоківшевими екскаваторами стали місцем паломництва туристів. З візитом варто поквапитися, величезних механічних динозаврів поступово розбирають на металобрухт. Але навіть і після демонтажу останньої техніки Лопатинський кар'єри завдяки неземним пейзажам залишаться дуже примітним місцем. І до речі, тут все ще можна відшукати скам'янілості стародавніх морських мешканців.

Загоризонтна РЛС Дуга, Прип'ять, Україна 

Титанічне споруда, побудована в 1985 році для виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет, могло б успішно функціонувати і до цього дня, але на ділі пропрацювала менше року. Гігантська антена висотою 150 метрів і довжиною 800 споживала таку кількість електроенергії, що була побудована практично впритул до чорнобильської АЕС, і, природно, припинила свою роботу разом з вибухом станції. На даний момент у Прип'ять і в тому числі до підніжжя РЛС возять екскурсії, але забиратися на 150-метрову ризикують лише одиниці.
Станція вивчення іоносфери, Зміїний, Україна 

Практично перед самим розвалом Радянського Союзу під Харковом була побудована станція іоносферних досліджень, яка була прямим аналогом американським проектом HAARP на Алясці, успішно функціонуючої і сьогодні. Комплекс станції складався з декількох антенних полів і гігантської параболічної антени діаметром 25 метрів, здатної випромінювати потужність близько 25 МВт. Але молодій українській державі передова, і дуже дорога, наукова апаратура виявилася ні до чого, і колись секретної станцією нині цікавляться лише сталкери і мисливці за кольоровими металами. Ну і звичайно, туристи. 

Покинутий прискорювач елементарних частинок, Московська область 

В кінці 80-х агонізуючий Радянський Союз зважився на споруду величезного прискорювача елементарних частинок. Кільцевий тунель довжиною 21 кілометр, що залягає на глибині 60 метрів, і зараз знаходиться біля підмосковного Протвино - міста фізиків-ядерників. Це менше сотні кілометрів від Москви по сімферопольському шосе. У вже готовий тунель прискорювача навіть почали завозити апаратуру, але тут пролунала низка політичних потрясінь, і вітчизняний «адронний коллайдер» так і залишився гнити під землею.

Морське місто «Нафтові камені», Азербайджан  

Союзу потрібна була нафта і в 40-х роках минулого століття в Каспійському морі в 42 кілометрах на схід від Апшеронського півострова почалася її морський видобуток. А навколо перших платформ почав рости місто, також розташований на металевих естакадах і насипах. У період розквіту у відкритому морі в 110 км від Баку були побудовані електростанції, дев'ятиповерхові будівлі гуртожитків, лікарні, будинок культури, хлібозавод і навіть лимонадний цех. Був у нафтовиків і невеликий парк з справжніми деревами. Нафтові камені - це понад 200 стаціонарних платформ, а протяжність вулиць і провулків цього міста в морі досягає 350 кілометрів. Але дешева сибірська нафту зробила морський видобуток нерентабельною і селище почало приходити в запустіння. Сьогодні тут проживає лише близько 2 тисяч осіб. 
Фото: potok.ua
Джерело: http://potok.ua
Категорія: Цікаві об'єкти Європи | Додав: TaRaS_R (22.05.2011) W
Переглядів: 11960 | Теги: СРСР, Балаклава, Припять, Зміїний | Рейтинг: 2.3/3
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar