Головна » Статті » Методичні матеріали » Методичні матеріали для школи [ Додати статтю ]

Як будувати топографічний профіль. К.С. Лазарович
Топографічний профіль (від латинського profilo - обрис) - це вертикальний перетин ділянки земної поверхні по заданій лінії. Лінія профілю зазвичай задається так, щоб вона перетинала найбільш цікаві географічні об'єкти. За горизонтальної осі профілю відкладаються відстані, по вертикальній - висоти або глибини. Зазвичай вертикальний масштаб більше горизонтального, тобто висота перебільшена в порівнянні з довжиною. Топографічний профіль будується за горизонталях та висотних відміток топографічної або гіпсометричні карти. Лінія топографічного профілю дає досить цікаві відомості, наприклад, дозволяє побачити, що рельєф має трьохярусне будову, що в межах однієї області переважають одні висоти, а в межах іншого - інші.

 
Профіль проводиться на карті по прямій, іноді у вигляді ламаної з одним перегином або декількома, рідше - по кривій, наприклад, по дузі паралелі. Будувати профіль нескладно, але все ж таки іноді ця робота викликає труднощі. Розглянемо приклад побудови профілю.
До лінії профілю, проведеної олівцем на карті, докладемо смужку паперу з рівним краєм і відзначимо на ній початок і кінець лінії профілю, її перетину з горизонталями, водотоками, береговими лініями озер і морів, а також положення всіх висотних відміток, через які проходить профіль ( рис. а; на кресленні смужка паперу зміщена вниз, інакше вона закривала б горизонталі, що підходять з одного боку до лінії профілю). Переносячи на папір перетину горизонталей, потрібно підписувати їх висоти і при необхідності ставити бергштрихів. Якщо кілька раз поспіль перетинається одна й та ж горизонталь або горизонталі роз'єднані, але мають однакові висоти, можна поставити узагальнюючу дужку і написати позначку один раз; в таких випадках треба не забувати ставити бергштрихів, щоб показати, в який бік спрямований ухил (1). Якщо горизонталі йдуть дуже часто, на краю папери вони наносяться з потрібною частотою, але нижче роблять виноску, де їх розсовують, щоб підписати висоти і завдати бергштрихів (2). Перетинання річок наносяться так само, як перетину горизонталей - вертикальним штрихом, але далі вниз штрих краще продовжити хвилястою лінією (3), щоб не плутати з горизонталями. Якщо лінія профілю не перетинає горизонталь, а тільки стосується її, проводять дугу з бергштрихів, яка стосується краю паперу, і під нею підписують висоту горизонталі (4). Горизонталь може не торкатися лінії профілю, але підходити близько до нього; в цьому випадку дуга горизонталі з бергштрихів наноситься нижче за край паперу, не торкаючись його (5). На короткому відстані лінія профілю може йти і по горизонталі - у цьому випадку проводять лінію вздовж краю паперу, вказавши, чи йде по обох кінцях цього відрізка підйом (6), спуск (7) або з одного кінця підйом, а з іншого спуск (8 ). Якщо профіль перетинає знак обриву, потрібно уважно простежити, якою горизонталь лежить вище обриву, яка - нижче його, і підписати їх (9, 10, 11). Всі наведені міркування стосуються не тільки горизонталях топографічної карти, але й до Изогипс гіпсометричні або фізичної карт.
За цими даними можна будувати профіль (мал. б). Його будують на чистому аркуші паперу, зручно також використовувати клітчастим; смужка паперу з нанесеними точками перетину горизонталей залишається в якості інструменту для роботи. Горизонтальний масштаб профілю буде дорівнює масштабу карти. Виберемо вертикальний масштаб - досить великий, щоб профіль не вийшов не відрізнятись від горизонтальної лінії, але не настільки великий, щоб невеликі височини на рівнині перетворилися в гори. За кінцях профілю побудуємо вертикальні осі зі шкалами висот, на них відзначимо становище всіх горизонталей, які перетинаються лінією профілю. З'єднаємо горизонтальними лініями однакові позначки на висотних шкалах (на міліметрівці цього можна не робити). Перенесемо на профіль з смужки паперу точки перетину горизонталей, зрушуючи смужку вгору і вниз до рівня відповідної горизонталі і ретельно стежачи за тим, щоб початок і кінець профілю на смужці паперу весь час збігалися з вертикальними шкалами. Отримані на різних висотах точки з'єднуємо лінією. На малюнку характерні місця профілю, що відповідають тим, які на смужці паперу відзначені цифрами, позначені тими ж цифрами зі штрихом (наприклад, 4 ').
Нерідко ми бачимо на карті русло, але перетин горизонталей дуже рідко, і долина ними не отрісована. У цьому місці лінію профілю кілька знижують - настільки, щоб вона не перетнула рівень найближчій горизонталі; при цьому нижня точка зниження має припадати на те місце, де проходить русло (3 '). Висотні позначки наносять з максимальною для вибраного вертикального масштабу точністю. Якщо на карті лінія профілю стосується горизонталі, то на самому профілі лінія повинна також торкнутися відповідного рівня - зверху чи знизу (4 '); якщо підходить до горизонталі, але не стосується, - відповідно профіль повинен підійти до висотного рівня, але теж не торкнутися його (5 '). Ділянки профілю, де він співпадає з горизонталлю, повинні бути горизонтальні (6 ', 7', 8 '). Хоча в природі рідко бувають стрімкі обриви, на профілі, де вертикальний масштаб значно перебільшений, вони виходять вертикальними (але не нависають!). Лінія обриву може перетинати рівень однієї горизонталі (9 ') або декількох (10'), може не перетинати і жодної (11 ').
 
Фото:
Джерело: http://geo.1september.ru
Категорія: Методичні матеріали для школи | Додав: wiktor (10.03.2010)
Переглядів: 5233 | Теги: урок, Побудова, географія, топографічний профіль | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar