Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Європи | [ Додати статтю ] |
Мостова Гігантів у Шотландії
До Мостової Гігантів в графстві Антрім ведуть гарні дороги і з Белфаста (близько 80 км), і з Лондондеррі (близько 56 км). Острів Стафф важко досягти, але іноді вдається дістатися до нього на човні з Обана, на узбережжі Шотландії (153 км. на північ від Глазго).
У ранні дні існування Атлантичного океану, коли з'явилася протока між материками Північної Америки і Європи, місце розташування Північної Атлантики визначилося, але її береги ще тільки формувалися і постійно трансформувалися. Західний берег Гренландії відокремився від Канади близько 80 мільйонів років тому, але південно-східний берег все ще міцно поєднувався з протилежним північно-західним берегом Британських островів. Приблизно через 20 мільйонів років вони стали розходитися, і там, де тепер знаходяться острова Скай, Рам, Малл і Аррау, у Шотландії, на мисі Арднамурчан, а також на південь - в Ірландії, у Сліев Гульон, Карлінгфорд і Мурня, утворилися великі діючі вулкани . Варто було, мабуть, подивитися на ці стародавні вулкани в пору їх пишноти, але найбільш виразним свідченням цих змін є базальтові покриви або плато. Базальт дає особливо гарячу і текучу лаву (при набряканні її по схилу фіксувалася швидкість понад 48 км. на годину). Така рухома лава здатна порівняно легко покривати дуже великі простори, звідси і походить термін "базальтовий покрив", оскільки базальт є переважаючою вулканічною породою у всій розглянутій області активності вулканів. Подібні базальтові покриви зустрічаються і в інших місцях, наприклад, на Деканському плоскогір'ї в Індії.
Будь-яка гаряча рідина стискається у міру охолодження, і лава не виняток. Коли лава, нарешті, досягає температури кристалізації виникають тріщини, що розколюють масив на правильні, звичайно шестигранні фігури, подібно до тріщин, що утворюються на мулистому дні пересихаючого в літню спеку ставка. Принципова відмінність лави в тому, що ці тріщини пронизують її наскрізь, згори до низу. В результаті виникає характерне скупчення базальтових колон, неймовірно щільно прилеглих один до одної і розділених мінімальним зазором. Геологи називають цей зазор "тріщиною". Зазвичай товщина колони близько 46 см, хоча відомі й більші дрібні колони. Мостова Гігантів - особливо яскравий приклад цього унікального явища.
Переглядів: 3089
| Теги: | |
Матеріали по темі: |