Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Європи [ Додати статтю ]

Великі північні фіорди
  Коли пливеш у маленькому човні між темними і похмурими скелями норвезьких фіордів, неважко зрозуміти, як народилися легенди про Валгаллі і суворих скандинавських богів. У похмурий туманний день легко уявити собі у цих таємничих заплавах човни вікінгів, на яких нормани відправлялися обстежити узбережжя більш південних країн. Хоча "фьорд" - норвезьке слово, що означає просто морська затока, геологи прийняли його для позначення довгої вузької ущелини, що вдається в сушу і затоплена морем; термін став застосовуватися і до інших країн, якщо там характерні морські щупальця, що тягнуться в глиб материка, губляться серед крутих скель.
  Скандинавські фіорди утворилися багато тисячоліть тому, коли льодовики прокладали собі шлях через материки, залишаючи за собою глибокі U-подібні долини. Голі скелі над самою водою демонструють мандрівникові красномовні подряпини і вибоїни, залишені льодовиком, до того ж фіорди дрібніють в місцях впадання в море - там, де льодовик втратив би силу, необхідну, щоб пробитися через скелі. Не всі геологи, однак, згодні з тим, що фіорди утворилися виключно під дією льодовиків. Дно найбільш глибоких фіордів, таких як Согне-Фіорд в Норвегії, який має 1212 м. у своїй найглибшій точкці настільки нижче рівня моря, що, як вважають ці вчені, вони не могли бути повністю утворені таким шляхом.
   Фіорди зустрічаються на узбережжі і ведуть в глиб суші, туди, де колись лежали величезні льодовикові шапки. У Норвегії мало що залишилося від льодовика, чиє безроздільне царювання закінчилося приблизно 10000 років тому, тільки окремі брили льоду, такі як Йостедальсбре на північ від Согне-Фіорду. Під тиском власної маси лід сповзав до моря окремими довгими язиками; цей процес можна сьогодні спостерігати в дії в грандіозному Сенре-Стремфіорді на західному березі Гренландії. У нього як і раніше спускається льодовик, народжуючи величезні зеленувато-блакитні айсберги, які плавають в його крижаних водах.
   У Норвегії фіорди сильно ускладнюють наземне сполучення: наприклад, дорога, що з'єднує два села, що знаходяться всього в кількох кілометрах один від одного (по прямій) через фьорд, може тягтися кілька сотень кілометрів. Деякі поселення, особливо в минулому, взагалі не сполучалися по суші, оскільки обривисті береги фіордів виключали постійні дороги.
Фото: www.sanitarium.net
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Європи | Додав: wiktor (17.01.2010) W
Переглядів: 4152 | Теги: географія, Європа, Цікаве, фіорд | Рейтинг: 5.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar