Головна » Статті » Методичні матеріали » Методика виховання в Пласті [ Додати статтю ]

Інструктаж з картографії. Ч.5.
ІНСТРУКТАЖ Ч.5
1. Малювання планів місцевості
Важливим для картографа є не лише вміти користуватися картами, а й вміти самому скласти план місцевості. План місцевості являє собою креслення, де з наближеною точністю нанесені найбільш характерні місцеві предмети та форми рельєфу. У польових умовах найчастіше використовують прийоми окомірної зйомки. Це спосіб топографічної зйомки місцевості, яка виконується з допомогою найпростіших приладів: планшета, компаса, циркуля-вимірювача та лінійки.

1.1.Полярний метод
Цей метод застосовується тоді, коли на кресленні треба показати невелику ділянку місцевості. Зйомка виконується способом кругового візування у такій послідовності.
На листок паперу з попередньо проведеною стрілкою "пн-пд” та зорієнтованою за компасом наносять точку стояння так, щоб зображувана ділянка помістилась на цьому листку. Потім не змінюючи положення листка, прокреслюють на ньому прямі лінії у напрямку на об’єкти місцевості, вимірюють до них відстані і відкладають ці відстані на накреслених лініях у масштабі схеми.

У місцях точок на листку креслять умовні знаки об’єктів, відносно яких потім наносять інші деталі місцевості, які знаходяться безпосередньо біля точки стояння, між нанесеними об’єктами чи біля них. Після цього схема оформляється кольоровими олівцями.

Гра
Один з учасників буде креслярем-фіксатором, решту осіб приноситимуть дані про місцеві предмети, які цей кресляр буде наносити на карту. У збирачів повинні бути компаси, у фіксатора - планшет, олівець, лінійка, транспортир. Після закінчення креслення плану весь гурток перевіряє його правильність.

1.2. Зйомка з кількох точок стояння
Застосовується при складанні схем на значні ділянки місцевості. На першій точці стояння круговим візуванням креслять прямі лінії у напрямі на об’єкти та на другу точку стояння. Вимірюють до неї відстань та відкладають її у масштабі схеми на накресленій лінії. Якщо місцевість прохідна, то за напрямом цієї лінії здійснюють рух, вимірюючи при цьому відстань кроками. На другій точці аналогічно проводять прямі лінії на ті ж предмети місцевості. При переході з першої точки на другу наносять окремі об’єкти місцевості проміром відстані. Щоб забезпечити високу точність нанесення на схему окремих об’єктів засічками, зйомку виконують з трьох-чотирьох точок стояння.

При нанесенні на план форм рельєфу спершу помічають характерні лінії (вершини, котловини, обриви, сідловини), а потім їх замальовують горизонталями. Висота січення береться на око.

1.3. Шкіц мандрівки
Це схема місцевості, яка пройдена під час мандрування. Головне - вірно вибрати масштаб плану і вчасно фіксувати за компасом всі зміни напряму руху, а також помічати зустрічні об’єкти. Важливим є не забувати визначати пройдені відстані та відстані до об’єктів.

Гра
Кожному учаснику задається певний напрям і впродовж 200м він повинен фіксувати всі об’єкти місцевості, використовуючи топографічні знаряддя. Коли маршрут пройдено, план передається іншому учаснику і він повинен перевірити правильність нанесених на план об’єктів.

Фото:
Джерело:
Категорія: Методика виховання в Пласті | Додав: wiktor (14.03.2010)
Переглядів: 3502 | Теги: інструктаж, виховання в пласті, топографічний план | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar