Головна » Статті » Реферати, курсові, дипломні » Загальний каталог [ Додати статтю ]

Географія машинобудування

  Машинобудування світу
Реферат з економічної географії
Визначення галузі, її значення
Машинобудування - найбільш велика комплексна галузь, яка визначає рівень науково-технічного прогресу у всьому народному господарстві, оскільки забезпечує всі галузі машинами, обладнанням, приладами, а населення - предметами споживання. Включає також металообробку, ремонт машин і устаткування. Для неї особливо характерно поглиблення спеціалізації виробництва і розширення її масштабів.
До перелічених підрозділам машинобудування слід додати і «малу» металургію - виробництво сталі і прокату, як в ливарних цехах машинобудівних підприємств, так і на окремих спеціалізованих підприємствах з виробництва литва, поковок, штамповок, і зварених конструкцій для машинобудування.
У зазначеній структурі галузі найбільш складним є машинобудування, що включає такі найважливіші підгалузі, як машинобудування для міжгалузевих виробництв (електронна та радіопромисловості, приладобудування, верстатобудівна та інструментальна, підшипникова промисловість тощо); виробництво обладнання для галузей народного господарства (будівельно-дорожнє машинобудування, транспортне , тракторне і сільськогосподарське машинобудування тощо); для галузей промисловості (енергетичне машинобудування, металургійне, гірничошахтне і гірничорудне машинобудування, хімічне машинобудування, виробництво технологічного устаткування для текстильної промисловості та ін); для невиробничої сфери (комунальне машинобудування, виробництво побутових приладів і машин , військова техніка та ін.)
Крім галузевої класифікації, машинобудування можна розчленувати за стадіями технологічного процесу на заготівлю, механічну обробку і складання.
За металоємності, а також по трудо-і енергоємності прийнято виділяти важке, загальне і середнє машинобудування. Важке машинобудування відрізняється великим споживанням металу, відносно малою трудомісткістю і енергоємністю. Воно включає виробництво металомістких і великогабаритних виробів. Для загального машинобудування характерні середні норми споживання металу, енергії, невисока трудомісткість. В основному це виробництво обладнання для окремих галузей промисловості. Загальне та середнє машинобудування досить схожі і чітко виражених закономірностей в географії не мають.
У машинобудуванні є хронологічна класифікація. Виділяються новітні галузі, що виникли у другій половині XX століття. Перш за все, це галузі вищих поверхів машинобудування: електроніка, радіотехніка, робототехніки, ракетно-космічна промисловість та ін Нові галузі, які виникли у другій половині XIX і першій половині XX ст.: Авіа-і автотранспортна техніка, паровозо-та тепловозобудування, виробництво обладнання для численних галузей народного господарства і промисловості та ін До старих галузей, що виникли ще в XVIII і першій половині XIX ст. відноситься виробництво металевих виробів для первинних галузей економіки - сільського та лісового господарства, добувної промисловості.
Велике значення набувають у наш час нові форми співпраці між країнами.
Значення машинобудівного комплексу важко переоцінити. Найважливіша його завдання - реалізація досягнень науково-технічного прогресу, забезпечення комплексної механізації та автоматизації виробництва, постачання народногосподарських галузей новою технікою, задоволення населення сучасними споживчими товарами.
2. Сировинні ресурси галузі
Основним конструкційних матеріалом у машинобудування є чорний метал і, отже, головний сировинної постачальник - чорна металургія. У той же час, в сучасному машинобудуванні чорні метали все більшою мірою замінюються кольоровими, перш за все - легкими (алюміній), а також - композитами і пластмасою.
Однак у машинобудування, яке є найбільш складною галуззю, яка визначає рівень розвитку НТП, все не так однозначно, як в інших галузях промисловості. Тут основну роль грають трудомісткі, наукомісткі, нематеріалоемкіе виробництва (за винятком ряду підгалузей важкого машинобудування, виробництва металевих виробів і конструкцій, заготовок та ін.) Тому, перш за все, слід говорити про основний ресурс - досить великій кількості висококваліфікованої робочої сили. Велике значення мають і споживачі, якими є не тільки населення, але й інші підприємства і навіть галузі.
Безпосередньо до машинобудування відносяться наступні проблеми: зменшення споживання металу за рахунок підвищення його якості і зниження ваги виробів, скорочення відходів і втрат металу при його обробці - за рахунок виробництва більшої частки прокату.
3. Розміщення галузі
Розміщення машинобудування в цілому визначається соціально-економічними факторами і насамперед - наявністю досить великої кількості кваліфікованих трудових ресурсів, а також - споживачів готової продукції. Характерною рисою машинобудування, що впливає на розміщення, є високий розвиток спеціалізації і кооперування. Спеціалізація полегшує організацію масового виробництва, сприяє більш раціональному використанню устаткування, підвищенню продуктивності праці. Однією з найбільш характерних, в плані широкого розвитку спеціалізації та кооперування підприємств, у машинобудуванні є автопромисловість.
4. Світове машинобудування в кінці 80-х років
В епоху НТР машинобудування виникло і стало швидко розвиватися в десятках нових країн, тому жодна інша галузь промисловості не може зрівнятися з ним за поширеністю у світі. І тим не менше відмінності між окремими країнами залишаються ще дуже великими, про що свідчать дані таблиці 1, що показують «хто є хто» у світовому (закордонному) машинобудування.
З першої колонки таблиці випливає, що лідирують у світовому машинобудуванні три країни - США, Японія і ФРН. Вони ж мають найбільш повну номенклатуру машинобудівного виробництва, що включає всі або майже всі його підгалузі. (З країн СНД до лідируючої групи входить Росія). Крім цих країн до складу «першої десятки» входять також Франція, Великобританія, Італія та Іспанія, що володіють досить широкою номенклатурою машинобудування, Китай, Канада та безперечний лідер світу, що розвивається в цій галузі - Бразилія.
Таблиця 1
Виробництво машинобудівної продукції в світі в кінці 80-х років
Країна
Вартість продукції, у млрд. дол.
Частка машинобудування у вартості обробної промисловості, у%
Частка машинобудування у вартості експорту країни, у%

США
289,1
36
48

Японія
146,2
37
64

ФРН
76,6
38
48

Франція
40,9
33
35

Великобританія
32,5
32
36

Італія
30,1
32
34

Китай
24,7
26
16

Канада
14,7
25
42

Бразілія
13,9
24
15

Іспанія
9,9
22
31

Індія
9,3
26
10

Швейцарія
8,7
38
35

Швеція
7,3
35
44

Австралія
7,1
23
6

Нідерланди
6,5
28
19

Мексика
6,1
14
18

Республіка
Корея
5,6
23

33

Австрія
4,4
24
32

Бельгія
4,3
23
26

Фінляндія
2,9
24
28

Аргентина
2,8
16
16

Данія
2,3
24
25

Сінгапур
2,1
49
38

Норвегія
2,0
26
18

Ізраїль
1,9
30
20

Туреччина
1,8
15
5

ПАР
1,8
16
3

Сянган
1,3
21
21

Нігерія
1,2
10
3

Нова Зеландія
1,0
17
6

Примітка: Без країн СНД і Східної Європи
У складі «другої десятки» переважають менш великі країни Західної Європи з характерною для них набагато більш вузькою спеціалізацією. До неї входить також Австралія, а з країн, що розвиваються - Індія, Мексика і Республіка Корея, далі інших просунулися по шляху індустріалізації. (З країн Східної Європи на цьому рівні знаходяться Польща та Чехословаччина). Нарешті в «третій десятці» економічно розвинені країни і країни, що розвиваються представлені порівну.
Дані другої колонки таблиці суттєво доповнюють абсолютні показники її перший колонки. Хоча на їх основі можлива своя угруповання країн, обмежимося лише констатацією того, що в більшості країн, що розвиваються частка машинобудування у вартості всієї продукції обробної промисловості не перевищує поки 20%. Дані третього колонки побічно відображають ступінь втягнутими машинобудування у міжнародний географічний поділ праці. Найбільш висока вона в Японії, США, ФРН, Швеції, Канаді, а незначна в Австралії, Новій Зеландії, Туреччини, ПАР, Нігерії.
Якщо інтерпретувати дані таблиці 1 в територіальному плані, спробувавши покласти їх на карту, можна сформувати уявлення про три головні машинобудівних регіонах світу.
Провідне місце серед них за масштабами виробництва (30% світового) займає регіон Північної Америки, що включає США, Канаду, Мексику. Він особливо виділяється по великих ЕОМ, літакам, ракетно-космічної техніки, причому у США майже половина всієї машинобудівної продукції іде на експорт.
Регіон зарубіжної Європи з розмірами виробництва приблизно дорівнює регіону Північній Америці і фактично ділить з ним перше-друге місця. Як безперечного лідера тут виступає ФРН, потім йде Франція, Великобританія, Італія, Іспанія, що спеціалізуються насамперед на масових видах машинобудування, включаючи верстатобудування, автомобілебудування і т. п. Частка машинобудівної продукції в експорті найбільш велика в ФРН. Але з експорту машин та обладнання з розрахунку на душу населення перше місце не тільки в регіоні, а й у світі посідає Швейцарія.
На третій регіон, що включає країни Східної і Південно-Східної Азії припадає понад 1 / 5 світового машинобудування. Лідирує в ньому Японія, яка за темпами зростання цієї галузі випередила та США і зарубіжну Європу. Ще в середині 50-х років за вартістю машинобудівної продукції Японія знаходилася на рівні Італії, але до середини 60-х років досягла рівня ФРН і Великобританії, а в середині 70-х років набагато його перевершила. Як випливає з таблиці, в наші дні за загальним розмірами машинобудування в експорті Японія - найвища в світі. Крім Японії, до складу регіону правомірно включити і такі «країни нової індустріалізації» як Республіка Корея, Сінгапур, а також Китай.
На додаток до таблиці не можна не сказати про те, що четвертий машинобудівний регіон світу утворюють країни СНД, що відрізняються великим обсягом виробництва і обладнання, але відстають з розвитку наукомістких галузей. Крім зазначених чотирьох головних регіонів на машинобудівної карті світу чільне місце займають Бразилія, Індія, Австралія.
Такий у загальних рисах регіональний підхід до теми. Але поглиблення заслуговує і характеристика деяких окремих галузей машинобудування.
Це відноситься до верстатобудування, як провідної галузі загального машинобудування. Дані таблиці 2 дозволяють підрахувати, що на п'ять провідних країн виробників (Японія, ФРН, СРСР, США, Італія) за вартістю доводилося 2 / 3 випуску верстатів у світі. Додамо, що вони ж забезпечували майже 60% їх експорту і 45% імпорту. Перше місце за розмірами експорту займала ФРН, друге - Японія.
Це відноситься до автомобілебудування і суднобудування, як провідним галузях транспортного машинобудування. Однак шляхи їх розвитку останнім часом стали відрізнятися досить сильно.
Автомобілебудування за останні десятиліття перетворився в одну з найбільших галузей машинобудування, та й усієї промисловості. Якщо перед другою світовою війною всі країни робили приблизно 4 млн. автомобілів на рік, а в 1950 році 10 млн., то в 70-х роках їх випуск перевищив 30 млн., у 80-х роках 40 млн., а на початку 90 -х років 45 млн. З цієї кількості не набагато більше 70% припадає на легкові автомобілі, а решта - на вантажні та автобуси. У «першу десятку» країн з випуску легкових автомобілів в 1993 році входили: Японія (9,7 млн.), США (5,7), ФРН (4,4), Франція (2,6), Іспанія (1,8 ), Італія (1,5), Великобританія (1,2), Республіка Корея (1,2), Росія (0,9), Канада (0,9). Додамо, що під «другу десятку» входили Бразилія, Мексика, Бельгія, Австралія, Туреччина, Аргентина, Польща, Чехія, ПАР, Україна. За розрахунками виробництво легкових автомобілів у світі в 2000 році досягне 40 млн.
Резюмуючи, можна стверджувати, що до початку 90-х років в світі склалися три головних регіону автомобільної промисловості: Західна Європа (33%) і Японія (30%). Істотна відмінність між ними полягає в тому, що в США автомобільна працює майже виключно на внутрішній ринок, тоді як у Західній Європі і особливо в Японії - на зовнішній.
Таблиця 2
Світова верстатобудування в кінці 80-х років
Весь світ, країни
Виробництво, в млрд. дол.
Частка експорту до всієї продукції, у%

Весь світ
43,0
...

Японія
9,8
38

ФРН
7,9
63

СРСР
5,0
8

США
3,3
29

Італія
3,0
50

Швейцарія
1,8
88

Великобританія
1,6
39

Франція
1,0
44

Тайвань
1,0
66

Китай
0,8
...

Іспанія
0,8
41

Південна Корея
0,8
...

Румунія
0,7
...

Югославія
0,8
...

Чехословаччина
0,5
...

Бразілія
0,5
...

Швеція
0,4
...

Канада
0,4
...

Польща
0,3
...

У суднобудівної промисловості світу бум припав на 60-і і першу половину 70-х років. Свого піку вона досягла у 1975 році, коли на воду спустили суду сумарною водотоннажністю в 35 млн. бр.-рег. т. (Для порівняння: у 1950 р. - 3,5 млн., у 1960 р. - 8 млн.). Але потім ця галузь вступила в смугу тривалого спаду і навіть кризи, викликаної передусім світовою енергетичною кризою і різким скороченням морських перевезень нафти. У в 1980 році спуск на воду морських суден склав 13 млн. бр.-рег. т., тобто всього за п'ять років він скоротився майже в три рази! До кінця 80-х років він зменшився до 11 млн. бр.-рег. т. Виробничі потужності світового суднобудування в наші дні використовуються лише на 40%.
Одночасно відбулися кардинальні зрушення і в географії світового суднобудування. До другої світової війни головним ареалом розвитку цієї галузі була Західна Європа, в якій особливо виділялася Великобританія, що тримала світову першість у цій галузі з початку XIX століття. Перед другою світовою війною вона одна спускала на воду половину всього світового тоннажу морських суден. Великим суднобудуванням виділялися і інші країни Західної Європи. У всякому разі у 1950 році в «першу десятку» суднобудівних країн входили (без СРСР): Великобританія, США, Японія, Швеція, Нідерланди, ФРН, Данія, Італія, Норвегія, Канада. Досить порівняти цей перелік з даними таблиці 3, щоб побачити, що з старого складу нині в «першій десятці» залишилися тільки Японія (з 1956 року вона на першому місці), ФРН і Данія. Великобританія опинилася у «другій десятці», а Італія, Норвегія та Швеція виявилися відтиснутими на 19, 20 і 21 місця.
Таблиця 3
Суднобудування світу наприкінці 80-х років
Весь світ, країни «першої десятки»
Спуск на воду, в тис. бр.-рег. т.

Весь світ
10900

Японія
4050

Південна Корея
3200

ФРН
520

Бразілія
450

Тайвань
450

Данія
380

Польща
275

Китай
255

Югославія
250

Фінляндія
170

Головне нововведення - початок «переселення» світової суднобудівної промисловості з економічно розвинених країн у що розвиваються. Про це наочно свідчить приклад Республіки Корея, яка ще в кінці 80-х зайняла в світовому суднобудуванні «другий рядок». Японія і Корея стали не тільки найбільшими виробниками, але й експортерами морських суден; перший з них забезпечує 40%, а другі 33% світового експорту.
Явна тенденція до збільшення частки країн, що розвиваються, і особливо НІС Східної та Південно-Східної Азії простежується й у випуску масової продукції побутового призначення (див. таблиці 4, 5, 6).
Ще в 1980 році перші п'ять місць у переліку країн-виробників радіоприймачів займали Японія, США, СРСР, ФРН і Франція. Тепер же всі місця в «першій п'ятірці» належать країнам Східної і Південно-Східної Азії, що випускають переважно дешеві транзисторні радіоприймачі. Особливо сильний «ривок» за 80-і роки скоїв Гонконг, де радіотехнічну продукцію випускають сотні фірм.
Багато в чому аналогічна ситуація склалася і в світовому виробництві годин. До початку 70-х років визнаним лідером в цій області була Швейцарія, що випускала приблизно 100 млн. наручних годин на рік. Але після винаходу кварцових годин, годинна промисловість цієї країни вступила в смугу кризи, а на перше місце висувалася Японія. Потім Японію обігнав Гонконг, що виробляє найпростіші і дешеві електронний годинник, і тепер в «першій десятці» вже п'ять азіатських країн. Треба, однак, мати на увазі, що багато тутешні підприємства являють собою філії японських та швейцарських фірм, які зберегли за собою виробництво більш складних і дорогих годин. У «першій десятці» країн-виробників фотоапаратів азіатські країни також займають тепер п'ять місць.
Таблиця 4
Світове виробництво радіоприймачів в кінці 80-х років
Весь світ, країни «першої десятки»
Випуск радіоприймачів, у млн. шт.
Весь світ
165

Гонконг
30

Китай
21

Малайзія
21

Сінгапур
20

Японія
17,5

Південна Корея
10

США
9,7

СРСР
9

Бразілія
7,5

ФРН
6

Таблиця 5
Світове виробництво годин в кінці 80-х років
Весь світ, країни «першої десятки»
Випуск годин, у млн. шт.
Весь світ
750

Гонконг
300
Японія
270

Китай
70

СРСР
40

Швейцарія
28

США
24

Південна Корея
12

ФРН
6

Індія
4

Австрія
4

Таблиця 6
Світове виробництво фотоапаратів в кінці 80-х років
Весь світ, країни «першої десятки»
Випуск фотоапаратів, у млн. шт.

Весь світ
50

Японія
16

США
9

Гонконг
6

Китай
3

СРСР
2,7

Великобританія
2,3

ФРН
2

Південна Корея
1

Бразілія
0,6

Сінгапур
0,5

5. Структура галузі
Вищі поверхи машинобудування (тонке, точне, прецизійне машинобудування). Ця група новітніх галузей включає електронну та радіопромисловості, виробництво точних машин, верстатів, приладів та інструменту, робототехніку, ракетно-космічну техніку і виділяється металомісткістю найменшою і найбільшою трудо-і наукоємністю. Технологічний процес зводиться в основному до точної механічній обробці і збірці.
Автобудування є типовим представником середнього машинобудування, що виробляє складні машини й устаткування середніх габаритів для галузей народного господарства, спеціалізованого по стадіях технологічного процесу, з розвиненим кооперуванням та орієнтацією основного виробництва на райони концентрації кваліфікованих трудових ресурсів, що виділяються високою технічною культурою.
Автомобільна промисловість включає підприємства з виробництва автомобілів усіх видів, автобусів, тролейбусів, мотоциклів, велосипедів, а також автомобільних, мотоциклетних, велосипедних та човнових двигунів і запасних частин.

Фото:
Джерело: http://www.bestreferat.ru/
Категорія: Загальний каталог | Додав: wiktor (15.01.2010)
Переглядів: 9925 | Теги: структура, Машинобудування, світ, курсова | Рейтинг: 5.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar