Головна » Статті » Наукові статті » Статті українських науковців [ Додати статтю ]

Природа пісків постльодовикових територій Північної Америки

Представлена робота є продовженням двох статей "The temporal and space relations between the Polissia kettle lakes, parabolic dunes and their analogues in North Americа та " Moulin (mechanical HPP) - Englacial and subglacial drainage system – Crystalline rocks – Debris (sand, powder) – Kettle lake.

Відразу необхідно звернути увагу на назву роботи. В ній термін піски вжито не в значенні якогось піщаного масиву, як наприклад к випадку з Олешківськими пісками, а в значені - гірська порода. Для мешканців більшої частини України, так як і Польщі, Німеччини, Білорусі та Прибалтики не має  нічого дивного зустріти на піщаній рівнині піщані кучугури, пасма та дюни. Нам не має потреби вирішувати проблему звідки взявся пісок, з якого вони побудовані. Він всюди під ногами. По іншому виглядає ситуація, наприклад, в Канаді, значна частина площі якої складена твердими кристалічними породами, або потужною товщею відкладів льодовикового комплексу, пісок в яких безумовно присутній, але вперемішку з валунами, галькою та глиною. Як показує досвід спілкування з місцевими фахівцями, вони чомусь цю проблему не помічають. Можливо тому, що у натуралістів, які приїхали в Америку і готували місцеві кадри, залишилися європейські підходи і вони їх привили своїм учням.

Показовим в цій проблемі є підхід до вивчення піщаного масиву Athabasca Lake. Пісок утворився в наслідок роботи льодовика, а сюди він був принесений водними потоками і сформував дельту. Але жодна з цих позицій не підтверджується фактичним матеріалом. Ця проблема вже висвітлювалася раніше //\\, але й тут ми до неї ще повернемося.

Візьмемо два приклади. На рис. 1. показана схема розміщення піщаних масивів на півдні провінцій Альберта, Саскачеван та Манітоба. Невеликі ізольовані масиви безсистемно розкидані по цій території. Але, приблизно її половина (південно-західна) знаходиться в межах осадового басейну, заповненого в тому числі і потужною товщею відкладів льодовикового комплексу. Друга частина відноситься до кристалічного масиву, де четвертинні відклади фактично представлені корою звітрювання. Широких піщаних поверхонь ні в одній ні в іншій частинах не має. Тому питання звідки взявся тут пісок далеко не просте.

 

 

Фото: Пазинич В.Г.
Джерело: Пазинич В.Г.
Категорія: Статті українських науковців | Додав: wiktor (21.01.2015) W
Переглядів: 2337 | Теги: Пазинич, Льодовик, піски, Північна Америка | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar