Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Антарктиди [ Додати статтю ]

Льодовик Росса
   Капітан Джеймс Кук під час своєї другої подорожі, у 1772-1775 роках, став першою людиною, що проникла у високі широти Антарктики, але йому так і не вдалося побачити континент; всі здійснювані ним спроби проплисти далі на південь зривалися паковою кригою. І тільки в 1840 році капітан Джеймс Кларк Росс, що був  на той час найдосвідченішим арктичним мореплавцем Британії, вирушив на південь і успішно прорвався через пояс паків льоду у води, тепер відомі як море Росса. Він відкрив острів Росса, а на схід від нього гряду, яку назвав Бар'єром Вікторії і про яку писав: "... у нас був такий самий шанс подолати цю масу, якби ми намагалися проплисти крізь скелі Дувра".
    Росс був приголомшений. Крижані обриви висотою від 46 до 61 м. нависали над його кораблями, і на південь не було видно нічого, крім безкрайньої крижаної рівнини. Власне кажучи, шельфовий льодовик Росса являє собою крижану плиту приблизно трикутної форми, чия товщина коливається від 183 м. біля переднього краю крижаного бар'єру, і до 1300 м. в поверненої до суші частини. Його площа складає 542344 кв.км. - Це більше території Іспанії і майже дорівнює площі Франції, а оскільки він знаходиться на плаву, то піднімається й опускається під дією припливів і відливів. Великі шматки шельфового льоду відламуються і перетворюються на столові айсберги, найбільший з зареєстрованих, площею 31080 кв.км., перевищував за розмірами Бельгію.
    Бар'єр Росса наповнюється льодовиками. Більшість з них, такі як льодовик Бірдмор, спускаються з Трансантарктичних гір, але льодовикові потоки, що приходять із Землі Мері Берд, приносять більше льоду. Корабель, що плив через море Росса в 1950 році, зустрів айсберг, у якого з боку стирчав кут будівлі, ідентифікований як фрагмент будиночка з однієї із станцій  адмірала Берда, побудованої приблизно за 30 років до цього.
    У шельфовому льоді переважно немає тріщин, по ньому легко пересуватися. Він порівняно рівний, але просування саней залежить від стану поверхні. Снігові ділянки важкопрохідні незалежно від того, тягнуть чи сани люди, собаки або трактор. Часто зустрічаються заструги - щільні, створені вітром пасма снігу, здатні, якщо їх висота перевищує 30 см, утруднити подорож. Особливо прикро, коли западини між грядами заповнені м'яким снігом, поверхня здається гладкою, а люди і трактори провалюються.
Фото: www.nationalgeographic.com
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Антарктиди | Додав: wiktor (18.01.2010) W
Переглядів: 7422 | Теги: Льодовик, Антарктида, Росса, географія, Цікаве | Рейтинг: 5.0/2
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar