Головна » Статті » Реферати, курсові, дипломні » Загальний каталог [ Додати статтю ]

Економічний і природно-ресурсний потенціал Франції та його використання. Александрова П.Б.

 Економічний і природно-ресурсний потенціал Франції та його використання
Курсова робота з дисципліни «економічна географія»
Виконала студентка 1-го курсу БІДА Група 31-10 Александрова П.Б.
Державний коммитет російської федерації з вищої освіти
Российская економічна академія ім. Г.В. Плеханова
Кафедра економічної географії
Москва, 1997г
Введення.
Наша курсова робота присвячена розгляду ряду економіко-географічних аспектів розвитку Франції. Так, ми розглянемо її роль в системі світових господарських зв'язків. Детально зупинимося на питаннях природно-ресурсного потенціалу Франції і спробуємо дати йому оцінку, а також охарактеризуємо особливості галузевої структури господарства та територіальної організації господарства з урахуванням основних районів та їх спеціалізації.
Франція в системі світових господарських зв'язків.
У 60-і роки завершилася модернізація французької економіки. Значно зросли темпи її зростання. Франція перетворилася на сучасну індустріальну державу з передовою багатогалузевою промисловістю. Досягнувши значного збільшення експорту, Франція знову стає державою-кредитором. Завершилася і модернізація сільського господарства. Колись саме численне в Європі французьке селянство перетворилося на фермерів. Прискорений розвиток Франції в чому пов'язане з цілеспрямованими зусиллями держави. [1] [1]
Всі ці фактори вплинули на зростання зовнішньоекономічних можливостей країни, на поступальний поступове збільшення частки експорту в зовнішньоекономічному балансі Франції. Але треба зазначити, що цей баланс став останнім часом нестійким, що пов'язано з появою на європейській сцені Німеччини (після об'єднання). Тим не менше платіжний баланс країни в останні роки зводиться до позитивного сальдо, оскільки цьому сприяє притоку частногоіностранного капіталу, а також туризм, який приносить валюту і постійний дохід, рівнозначний експорту.
При зростанні конкуренції все більшого значення у зовнішній торгівлі Франції набувають країни Західної Європи. У нашій роботі ми ще зупинимося на питаннях експорту та імпорту Франції, коли будемо говорити про галузевій структурі її господарства. Зараз же обмежимося назвою основних партнерів Франції на зовнішньоекономічному ринку. Це перш за все Німеччина, куди Франція експортує залізну руду, боксити, інші види сировини, а також продовольство. З Німеччини Франція ввозить в основному кам'яне вугілля, обладнання для машин.
Друге місце у зовнішній торгівлі Франції займають її колишні колонії, що входять нині до зони французького франка.
Зовнішня торгівля з США зводиться до пасивного сальдо торгового балансу.
З Росії Франція імпортує марганець, антрацит, азбест, хутро, нестандартне обладнання. [2] [2]
Природноресурсний потенціал і його оцінка.
Природні умови Франції дуже різноманітні. 50% її території займають низовини - Північно-Французька (або Паризький басейн), Гаронская (або Аквітанська), а також Ельзаська низовина і долина нижньої еони. Всі вони мають важливе значення для сільського господарства.
Гірська система Франції займає майже таку ж площу, як і низовини. Вони поділяються на давні, переважно згладжені масиви герціанского походження, до яких належать Центральний і Арморіканскій масиви, Вогези і Арденни та молоді гори третинної складчастості - Піренеї, Альпи і Юра. У Вогезах і в Центральному масиві зустрічаються досить високі вершини.
Кліматичні умови Франції являють собою як би сукупність кліматів різних країн Європи. Чітко виражений клімат двох типів - океанічний і середземноморський, що сприяє багатосторонності розвитку сільського господарства.
Завдяки великій кількості атмосферних опадів і особливостей рельєфу річкова мережа Франції дуже велика. Головний вододіл-це Центральний масив. Найбільш важлива річка країни - це Сена, загальною довжиною понад 1000 км. З усіх річок Франції Сена має найбільш спокійний плин і регульований стік. Це найкраща річкова магістраль країни.
Інший характер має Луара, яка зі своїми притоками зрошує майже 1 / 5 території Франції. Вона має невелике транспортне значення. Обмежене транспортне значення має і Гаронна - дуже неспокійна річка, для якої характерні сильні паводки в результаті дощів, принесених з Атлантичного океану та Середземного моря. [3] [3]
Крупной рікою країни є також Рона. Транспортне значення Рони невелика з-за порогів і засміченості русла наносами. Але Рона володіє величезними запасами гідроенергії.
Грунти Франції різноманітні. Найбільш цінні з них - бурі лісові на лесовидних суглинках, а також лесові і алювіальні. Бурі лісові, або, як їх називають у Франції, лимонні грунту, багаті перегноєм, вапном і поруч легко засвоюваних речовин, займають в країні великі простори. Особливо характерні вони для Паризького басейну. Вельми родючі і алювіальні грунти, що простягнулися смугами в долині Луари, від Орлеана до Анже, в долині Нижньої Рони, в середній течії Гаронни і в долині еони, а також наносні грунту на місцях колишніх морських заток, заповнених в наш час наносами. У межах Франції є і малородючі грунту. Вони зустрічаються у високогірних районах Альп і Піренеїв, Ландах, сухий Шампані, Провансу і більшої частини Французького масиву. Виняток у Франції становлять лише дуже родючі грунти, що утворилися на вулканічних породах древніх лавових потоків, так звані "планези" (в горах Оверні). [4] [4]
Багатовікова культура землеробства в поєднанні із застосуванням сучасної агротехніки сильно змінили протягом ряду поколінь властиві малородючих грунтах властивості, наділивши їх новими цінними якостями, що забезпечують підвищення врожайності. Природна рослинність також сильно змінена людиною. Ліси, що покривали минулого більшу частину країни, займають тепер лише близько 1 / 5 її території. Найбільш великі масиви їх у природному вигляді збереглися в Вогезах, Юрі і Савойський Альпах. В солоних і Шампані і особливо на Південно-заході Франції, на піщаних пустках Ланд істотне значення набуло штучне лісонасадження. У деяких місцях, наприклад в Бретані, ліси замінені яблуневими садами. Окремі території країни, де мало деревної рослинності, багаті травами. Особливо в цьому відношенні виділяється Нормандія. [5] [5]
Корисні копалини Франції досить різноманітні. Серед них особливо багато залізної руди, бокситів і калійної солі. За запасами залізної руди (близько 8,5 млрд. т) Франція займає п'яте місце в світі. У Європі це єдина країна, яка не тільки повністю задовольняє свої потреби в залізній руді, але і експортує її в значній кількості в зарубіжні країни. 3 / 4 запасів залізної руди зосереджено в Лотарингії. Середній вміст у них заліза невелекий (32%). До того ж руда містить шкідливі домішки, зокрема фосфор. Все це ускладнює її використання в чорній металургії. Одним суттєвою перевагою є те, що руда залягає близько від поверхні: розвідку її в ряді випадків можна проводити відкритим способом. Тому Лотарингська руда один з найдешевших у світі. Невеликі поклади залізної руди є також в Нормандії (на південь від м. Кана), в Бретані і в Центральних та Східних Піренеях.
Істотне господарське значення мають боксити. За запасами їх (55 млн. т) Франція займає перше місце в Європі. 3 / 4 їх промислових запасів зосереджені між долиною Рони і стародавніми районами Провансу, а 1 / 4 - на півдні країни на захід від Рони. Запаси калійних солей, що залягають у Південному Ельзасі, оцінюються в 1,5 млрд. т. Важливе значення мають відкриті в Центральному масиві та Бретані великі запаси урану.
Запаси мінерального палива у Франції невеликі. Ресурси кам'яного вугілля оцінюються в 9,5 млрд. т. Басейни і родовища бурого вугілля зосереджені в Центральному масиві. При невеликих запасах вугілля і не завжди сприятливих умовах експлуатації вугілля велике значення вони не мають. Положення ускладнюється тим, що Франція бідна коксівним вугіллям і антрацитом. Ще менш значні у Франції запаси нафти. Вони складають всього лише 32,6 млн. т. Більш значні ресурси природного газу (255 млрд. куб. М), зосереджені на південному заході країни. Це створює можливості для деякого поліпшення структури паливно-енергетичного балансу Франції за рахунок власних природних ресурсів. [6] [6]
Особливості галузевої структури господарства.
Структура господарства Франції різноманітна. Почнемо з характеристики галузевої структури промисловості. Переважне значення в її продукції займає важка індустрія. За ступенем концентрації виробництва французька промисловість поступається підприємствам США, Англії, Німеччини, тому що процес концентрації виробництва за рахунок витіснення дрібних підприємств великими протікає тут більш повільно, ніж у цих країнах. [7] [7]
У даний час відбуваються серйозні зміни в структурі промисловості. Перш за все це стосується енергетики. Вугілля відтісняється з колишніх позицій більш економічними джерелами енергії - нафтою, природним газом і гідроенергетикою. Деякий виняток становить лише Лотаринзький (Мозельськіє) басейн, де більш сприятливі, ніж в інших вугільних басейнах Франції, гірничо-геологічні умови, що підвищують конкурентоспроможність видобутку вугілля в системі "Спільного ринку".
Що стосується нафти, то широке впровадження її в енергетичний баланс Франції відбувається не за рахунок її власних ресурсів, а за рахунок того, що Франція приблизно 95% потрібної нафти імпортує. У зв'язку з цим в країні за короткий час виникла потужна нафтопереробна індустрія.
Новою галуззю енергетичної промисловості є видобуток природного газу (близько 10 млрд. куб. М). Вона грунтується на запасах пріродрого газу в південно-західному районі країни в Лаке. Це родовище природного газу пов'язане тепер системою газопроводів з низкою великих промислових центрів Франції: Бордо, Нант, Ліон Париж. Вузькість енергетичної бази Франції стала причиною широкого використання гідроресурсів. В основному вони зосереджені, як уже говорилося вище, в басейні Рейну, Рони і її приток. [8] [8]
Однією з провідних галузей важкої індустрії Франції є чорна металургія, що використовує як сировину залізну руду Лотарингії. Другий район розміщення чорної металургії - Північ. Він виробляє приблизно 13% чавуну, 20% сталі і 25% прокату. Крім того, підприємства чорної металургії є в районі Ліона, Мондвіля і порту Кан в Нормандії, де велике значення набуло виробництво прокату суднового листа для суднобудівних верфей Нанта і Сен-Лазера, у Французьких Альпах і Піренеях, а також виплавка високоякісної сталі металургійними підприємствами в межах Великого Парижа та інших частинах Франції.
Істотні зміни відбулися за останній час і в виплавки алюмінію, цієї єдиної великої галузі кольорової металургії у Франції. За виробництва первинного алюмінію вона обігнала всі західноєвропейські країни. Розвитку алюмінієвої галузі в країні сприяють великі запаси бокситів, про що було сказано вище, і швидко зростаючі потреби в алюмінії з боку електротехнічної, автомобільної, авіаційної та інших галузей індустрії Франції. [9] [9]
Провідною галуззю індустрії Франції є машинобудування. За рівнем розвитку цієї галузі Франція займає п'яте місце серед країн ЄЕС. Основні його галузі - автомобільна, електротехнічна, виробництво електротехнічного обладнання, суднобудування. [10] [10]
З інших галузей машинобудування слід зазначити тракторну, попит на продукцію якої в останні роки різко підвищився у зв'язку зі зростаючою механізацією сільського господарства, і виробництво нафтового обладнання в Греноблі.
Хімічна промисловість Франції за своїм складом дуже різноманітна. Небувалий технічний прогрес хімічної технології призвів до великих змін у структурі хімічної промисловості. Зросла частка галузей органічної хімії у порівнянні з неорганічної. Особливо зросло виробництво синтетичних смол, пластичних мас, синтетичного каучуку та ін [11] [11]
Текстильна промисловість Франції, яка займала на початку століття перше місце у французькій індустрії і поступово поступилася його іншим галузям все ж, все ж і в даний час залишається великим фактором в економіці Франції. Головна галузь текстильної промисловості - шовкова, вовняна та бавовняна. [12] [12]
Харчова промисловість Франції географічно дуже розпорошена. Суттєве значення в ній до цих пір зберігає ремесло.
Основні підприємства рибоконсервної промисловості зосереджені на південному узбережжі Бретані. Продукція консервної промисловості, особливо консерви з сардин, частково експортується.
Світове значення має виноробство. Споживання виноградних вин в країні настолоко велика, що, вивозячи на світовий ринок найбільш високоякісні вина, Франція одночасно імпортує велику кількість дешевих вин з-за кордону, особливо з Італії та Іспанії. [13] [13]
Структура сільського господарства Франції різноманітна. Було б неправильним проте пояснювати це різноманітність лише природними умовами, хоча значення їх надзвичайно велике.
Провідна роль у сільському господарстві Франції належить тваринництву. На його частку припадає 60% вартості сельскохозяйстввенной продукції. Головна галузь тваринництва - розведення великої рогатої худоби. Вівчарство у Франції розвинуте значно слабкіше, ніж розведення великої рогатої худоби.
Перше місце в посівних площах Франції займає пшениця. Жито - культура не типова для Франції, її посіви з кожним роком дедалі скорочуються. Посіви ж під кукурудзу все більше збільшуються. Майже нової для Франції культурою є рис.
У складі технічних культур слід зазначити цукровий буряк, льон-довгунець, ріпак, почасти також тютюн і хміль.
Надзвичайно різноманітний склад овочевих культур. Серед плодових культур особливо велике значення має виноград. Виноградники поширені майже на всій території Франції, за ічключеніем її північної смуги шириною в 150 - 200 км. А в департаменті Лангедок і Жиронда виноград є монокультури. [14] [14]
Територіальна організація господарства, основні райони та їх cпеціалізаціі.
В даний час у Франції можна виділити наступні територіально-галузеві райони: 1) Паризький; 2) Північний промисловий; 3) Північно - Східний індустріально-аграрний; 4) Південно-Східний індустріально-аграрний; 5) Середземноморський індустріально-аграрний і курортний; 6 ) Аграрно-індустріальний район Центрального масиву; 7) Південно-Західний аграрно-індустріальний і 8) Північно-Західний аграрно-індустріальний. [15] [15]
Отже, перший район - це Паризький. Говорити про це районі - значить говорити про самому Парижі. Про його значення для економіки Франції говорять цифри. У Паризькому районі виробляють 4 / 5 автомобільної продукції, 90% авіамоторні, близько 70% тракторів, 40% металорізальних верстатів. Промисловий район Парижа досить значний. На захід від Парижа він простягається на 30 км, на північ - на 25 - 30 км, на південь - на 25 км і на схід - на 15 км. У межах цієї території, яка має чітко виражений індустріальний характер, можна виділити 3 концентричних кола розміщення розміщення промисловості. У першому, внутрішньому районі головною галуззю промисловості є виробництво готового одягу і предметів розкоші і моди. Другий концентричний коло розташований у ближніх передмістях Парижа зі зручними водними шляхами на річках Сена та УАЗі і з розвиненою залізничною мережею. Це місце називається "червоним поясом". [16] [16] Там зосереджені найбільші підприємства французької столиці, а саме: автомобільні заводи, підприємства верстатобудування, заводи з виробництва жирів, технічних мастил, каучуку, мінеральних добрив, фототоварів фармацевтичних товарів і т. д.
Нарешті, третя зона розміщення промисловості Великого Парижа - далекі передмістя французької столиці, розташовані за "червоним поясом" вздовж річки Сени і розходяться від Парижа залізниць. Париж не тільки великий промисловий центр, а й торговий, фінансовий, культурний центр світового значення.
Північний промисловий район розташований біля кордонів з Бельгією, включає в себе департаменти Нор та Па-де-Кале. При невеликій території він дуже щільно заселений і має досить зручне географічне розташування: безпосередній вихід до моря і розгалужену гідрографічну систему.
Промисловість району характеризується двома групами галузей: текстильної і вугільно-металургійної. У наш час район виробляє 3 / 5 лляних і значну частину вовняних, килимових, декоративних, бавовняних тканин. Розвиток важкої промисловості базується на поклади кам'яного вугілля. Велику роль в районі відіграє і харчова індустрія, насамперед цукрова і пивоваріння. Північний район - район інтенсивного сільського господарства, де значну роль відіграють великі фермерські господарства.

Фото:
Джерело: http://www.bestreferat.ru
Категорія: Загальний каталог | Додав: wiktor (15.01.2010)
Переглядів: 5354 | Теги: ПРП, Александрова, Франція, курсова | Рейтинг: 2.5/2
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar