Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Європи [ Додати статтю ]

Білі скелі Дувру в Англії
   Скелі Дувру височіють над морем, і їх сліпуча білизна стала першою ознакою наближення до Англії для багатьох поколінь моряків. Завдяки близькості Франції, що знаходиться всього в 34 км, Дувр історично мав величезне стратегічне значення для захисту Британського острівного королівства. Піднесений на вершину Білих скель на висоту близько 114 м. над рівнем моря, Замок Дувру, побудований близько тисячі років тому для відображення навал з Європи, є однією з найбільш вражаючих фортець в світі.
  Крейдяні скелі можна зустріти по всьому південному узбережжю Англії, наприклад, на Бичі Хед у східному Сассексі, де Саут Даунс зустрічається з морем, але всі вони не породили так багато популярних пісень, віршів і картин, як білі скелі Дувру.
   Велику кількість кальцефільних квітів на цих скелях було відзначено ще в єлизаветинські часи, коли у 1548 році "батько англійської ботаніки" Вільям Тернер описав їх. Процвітають вони тут і донині. Одні з найбільш відомих видів - з яскраво-жовтими квітами і великими м'ясистими листям сапфіровий і жовтий глауціуми і кілька видів дикої орхідеї, що зустрічаються тільки на крейдяних грунтах. Вони радують око мандрівника, що проходить уздовж численних стежок, прокладених над обривами в околицях Дувру.
   Самі скелі, переважно складаються з крейди, і формувалися протягом пізнього крейдяного періоду, коли мільйони крихітних істот у раковинах, багатих карбонатом кальцію, вмирали і занурювалися на морське дно. Шар за шаром, поступово спресовувавшись, раковини лягали один на одного - цей процес одержав назву седиментації. Утворившись, крейда, м'який вид вапняку, став швидко руйнуватися під дією моря і вітру.
   Геологічні процеси, що викликали руйнування вапняку та освіта Білих скель Дувру, розвиваються за типовою схемою. Спочатку вразливі місця в скелях послаблюються під дією солоної води, яка проникає в тріщини і щілини і розмиває більш м'яку породу. В щілинах вода, крім того, розширюється і стискається під дією температурних коливань, викликаючи подальше розтріскування породи; рослини також можуть надавати додатковий руйнівний вплив, глибоко проникаючи коріннями в ослаблену гірську породу.
   Друга стадія формування обриву пов'язана з хвилями: вони б'ють в основу скелі, посилаючи воду в тріщини і поглиблення з такою силою, що порода буквально розривається. Відкат води також не проходить безслідно, до того ж хвилі іноді приносять з собою гальку і більші камені, вони дряпають скелю, повільно, але невідворотно підточуючи її та утворюючи часом виїмки і печери в нижній частині скелі. Нависаюча верхня частина з часом обрушується, позбувшись підтримки вимитої з-під неї породи, і утворює крутий обрив. Цей процес нескінченно повторюється, змушуючи берег поступово відступати під натиском моря. Ерозія також викликає поява на місці зруйнованих морем виступів суші таких утворень, як скелі-останці.
   Геологічні сили, які сформували знамениті скелі Дувру, діяли в той же час і по той бік Ла-Маншу, у Франції, під м.Егрета, трохи північніше Гавру. Тут піднімається на 70 м. над морем прекрасний зразок морської скелі-останці Ла Егій (Голка).
Фото: rewalls.com
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Європи | Додав: wiktor (17.01.2010) W
Переглядів: 4531 | Теги: скелі, Дувр, географія, Цікаве, Англія | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar