Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Європи | [ Додати статтю ] |
Кам'яні стовпи Метеора в Греції
Метеора знаходиться на північ від невеликого містечка Калабака, в долині на схід від Пінда - гір у Фессалії. Містечко розташоване приблизно в 274 км. на північний захід від Афін, або приблизно в 161 км. на північний захід від Салонік, недалеко від шосе.
Місто Калабака лежить біля підніжжя гір Піньос Орос, на краю просторої долини ріки Піньос; гори обступають тут долину з усіх сторін. Схили - де-не-де лісисті, подекуди голі - спершу піднімаються полого, потім стають крутіше й ховаються в серпанку марева. Але на півночі притягають очі вигадливі стовпи Метеори.
Вершини скель піднімаються над долиною більш ніж на 300 м, а найвищі з них досягають 549 м. Схили стовпів, круті й абсолютно стрімкі, із гладкою й вищербленою поверхнею, здатні спантеличити будь-якого альпініста-скелелаза. Вузькі, закруглені уступи й вертикальні борозни й тріщини дають деяку відгадку про природу цього химерного й ефектного феномена. Скелі Метеори складаються з пісковика і уламкових гірських порід, що залягали горизонтальними пластами і спочатку вкривали великі простори. На різних шарах по-різному позначилися вивітрювання і ерозія, від чого і утворилися уступи і тріщини. Після ущільнення і діагенезу (перетворення пухких відкладень в осадові породи під дією тиску і температури, що ростуть у міру нашарування все нових пластів) виникли вертикальні тріщини, що створюють природні слабкі місця. Під час діагенезу вода, насичена вапном і кремнеземом, просочуючись через породу, звичайно залишає в ній частину мінеральних солей. Це цементує пісок і каміння в конгломерат, і порода стає по-справжньому твердою. Можна було б очікувати, що властивості породи на всій території, де вона зустрічається, будуть однакові, але в природі це рідкість - факт, імовірно, прикрий для геологів, що породжує захоплюючий краєвид. У деяких місцях порода відрізнялася великою кількістю тріщин, що й полегшувало ерозію, тим часом як в інших місцях порода, як виявилося, була краще зцементована і легше могла протистояти руйнуванню. За тисячоліття саме ці стійкі фрагменти і перетворилися на стовпи Метеори, що спостерігаються нами сьогодні.
Переглядів: 3372
| Теги: | |
Матеріали по темі: |