Головна » Статті » Наукові статті » Статті українських науковців [ Додати статтю ]

Пазинич В. (Україна), Haliw O. (Canada). Чи глобальне потепління є насправді глобальним?
  В серпні 2005 року ми відвідали одну з вершин північно-східного передгір’я Скелястих гір в верхів’ях річки Red Deer (Червоний Олень). Хребет, до складу якого входила вершина був першим, на схилах якого чітко відстежувалася верхня межа зони лісів (рис.1).

 Рис.1. Фотознімок вершини одного з хребтів північно-східного передгір’я Скелястих гір

 Рис. 2. Стовбури повалених дерев на горішній межі зони лісів

 
Рис.3. Відмирання дерев у верхній частині зони лісів

  Під час огляду вершини привернула увагу велика кількість повалених дерев. Стан стовбурів та вивернутого коріння вказували на те, що їх падіння відбувалося у різний час. Відчувалось певна неузгодженість між кількістю повалених дерев з їх знаходженням на верхній межі лісу. Інтуїтивно робилось багато знімків, на одному з яких був зафіксований велетенський стовбур (рис.2.). Вже після повернення до Києва, при перегляді знімків, впала в око невідповідність між товщиною стовбура, та дерев що сьогодні ростуть на цій висоті. На вставці (рис.2.) видно, що його товщина становить приблизно 0,5 метра, у той час, як товщина сучасних дерев не перевищує 15-20 см. Пригадалося, що стовбури повалених дерев на схилі вершини утворюють смугу вздовж усієї горішньої межі лісу.  Для отримання додаткової інформації, у серпні 2006 року O. Haliw зробив ще серію фотознімків, які однозначно вказують на опускання верхньої межі зони лісу.
  Сьогодні визначити масштаб явища, без цілеспрямованих досліджень є завчасним, особливо у час, коли більшість видань переповнені статтями про глобальне потепління. Стан деревини вказує на те, що відмирання лісу почалося багато десятиліть тому і, скоріш за все, не пов’язане з надмірним використанням вуглеводневого палива. З розмірів стволів можна стверджувати, що ще кілька десятиліть тому клімат північно-східного передгір’я Скелястих гір був дещо теплішим.
  Слід зауважити, що, під час обговорення цієї проблеми доц. С. Романчук розповів, що подібне явище ним було помічене і в Карпатах, зокрема, у верхів’ях Чорної Тиси.
  Наведені факти хоча і є переконливими, але все ж таки сьогодні не можуть розглядатися як підстава для будь-яких висновків. В той же час вони дають право говорити про наявність проблеми, та її цілеспрямованого вивчення.
Фото: Авторські
Джерело: Пазинич В. (Україна), Haliw O. (Canada)
Категорія: Статті українських науковців | Додав: wiktor (06.02.2012) W
Переглядів: 3658 | Теги: Пазинич, стаття, Скелясті гори, потепління | Рейтинг: 3.0/2
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar