Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Західна Африка: природні умови та ресурси
Західна Африка, природні умови, ресурси, Гана, Гвінея, Гвінея-БісауПриродні умови і ресурси

 

Природні умови. Західна Африка із заходу і півдня обмежена узбережжям Атлантичного океану. На півночі межує із пустелями Сахари, на сході — з улоговиною озера Чад і гірськими хребтами, що простягнулися до затоки Біафра. Довжина берегової смуги — 4098 км.

Майже вся територія розташована у межах Африканської платформи. У рельєфі переважають невисокі (до 200—400 м) вирівняні плато, над поверхнею яких здіймаються гірські масиви Фута-Джаллон, Північногвінейська височина, невисокі гори Того, Атакора тощо.

Низинні рівнини переважно зустрічаються на узбережжі, зайняті нижньою течією рік, що відклали величезні маси алювію. Різної висоти і протяжності уступи, що сформувалися між різновисотними і різновіковими давніми поверхнями вирівнювання, створюють образ гірської природної країни.

Клімат переважно субекваторіальний, у південній частині — екваторіальний. Дощові кліматичні сезони чергуються із сухими. Повітря дуже нагріте протягом майже всього року, значні його маси насичені вологою. За винятком континентальних напівпустельних районів, у Західній Африці немає різких коливань температур протягом року. Кількість опадів збільшується з півночі на південь від 250 до 1000-1500 мм на рік, а у прибережній смузі — до 2000-4000 мм, літній сезон дощів триває до 7 місяців. Клімат на більшості території несприятливий для проживання, важко переноситься людиною: у розпал дощового сезону — вкрай висока вологість, у сухий сезон — жагучий вітер (харматтана).

Внутрішні води. Західна Африка багата на великі та повноводні ріки, найбільшою з яких є Нігер, що впадає у Гвінейську затоку. Річки здебільшого порожисті, мають багато водоспадів, що ускладнює судноплавство.Заважає йому і спад рівня води у сухий сезон року.

Природні ресурси. Надра регіону вивчені недостатньо, особливо у внутріматерикових країнах. У Нігерії виявлені родовища нафти (загальні запаси 2,4 млрд т) й газу (1332 млрд м3). Багатими є поклади бокситів, особливо у Гвінеї (до 1/3 світових і понад 1/2 запасів Африки), уран добувають у Нігері. Розвідано й частково налагоджено видобуток руд заліза, олова, фосфоритів та інших корисних копалин. У Буркіна-Фасо виявлено значне родовище марганцю. Здавна відомі родовища золота й алмазів. Останніми роками активізовано дослідження надр багатої на нафту шельфової зони Гвінейської затоки.

Ріки регіону мають величезні запаси гідроенергії, яку тільки почали використовувати, але її значення у господарському комплексі досить вагоме. На р. Вольта з метою іригації та судноплавства у 1964-1967 рр. побудовано найбільше у світі за площею (8480 км2) водосховище — Вольта (Акосомбо).

Західна Африка славиться унікальними лісовими ресурсами. Лісовий пояс цілком розташований в екваторіальній зоні. Тут росте до тисячі деревних порід, багато з яких мають цінні деревину і плоди. З деяких порід отримують натуральний каучук. Ліси є багатоярусними, в них на гектар може припадати до 500 великих і тисяча дрібних дерев. Гігантські дерева досягають висоти 50-60 м і більше. Лісова зона сприятлива для насаджень какао, кавового дерева, бананів, ананасів, олійної пальми, інших цінних тропічних культур. Середня лісистість регіону — 27 %, в Гвінеї-Бісау — 72 %, Ліберії — 48, Беніні — 45, Гані — 42, Сенегалі — 39 % .

Агрокліматичні ресурси. У сахельській зоні навіть у менш посушливі роки землеробство далеко не скрізь можливе без зрошення. Тут зосереджені переважно напівкочове скотарство, вирощування невибагливих зернових. У найбільш зволоженій гвінейській зоні кліматичні умови майже повсюдно сприятливі для розвитку тропічної рослинності. Випалювання лісів з метою вивільнення площ для землеробства, вирубування цінних порід дерев зумовили різке скорочення їх масивів.

Загалом природні умови й ресурси більшої частини регіону за умови їх раціонального використання сприятливі для розвитку економіки країн, а наявність великих площ родючих ґрунтів є передумовою для ефективного землеробства.

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (24.08.2010)
Переглядів: 7787 | Теги: Гвінея-Бісау, ресурси, Гвінея, Гана, природні умови, Західна Африка | Рейтинг: 5.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar