Головна » Статті » Наукові статті » Статті українських науковців [ Додати статтю ]

У категорії матеріалів: 49
Показано матеріалів: 25-30
Сторінки: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Сортувати по: Дате · Названию · Рейтингу · Комментариям · Просмотрам
Назустріч можливій великій повені 2013 року та всім наступним

В. Пазинич
ДОЛИНИ ТРУБІЖУ ТА ОСТРА — МОЖЛИВИЙЙ ШЛЯХ ТИМЧАСОВОГО СТОКУ ПОВЕНЕВИХ ВОД ДЕСНИ.

Ключові слова: Десна, Снов, Остер, Трубіж, льодовий затор; долина стоку

Події в долині Остра у зворотній хронологічній послідовності є найближчим до нас у часі, після подій що мали місце на Дніпрі 1550 та 1070 років тому і які були висвітлені раніше [1].  Загальній вигляд правого берега Остра неподалік м. Козелець показаний на фотознімку, вміщеному на рис.1.  Зі знімку видно, що рівень лівого берега є найближчим до води (біля 4м) і за усіма канонами має відноситися до заплави, або високої заплави. Біля точки фотографування цей рівень поширюється і на правий берег річки. Правий берег є на 3 м вищим і може вважатися першою терасою, або корінним берегом. В ньому відслонюються дрібнозернисті піски, пилуваті у горішній частині. В руслі вони переходять у супіски. Згори піщаної товщі лежить похований ґрунт, який згори перекритий  дрібнозернистими пісками, можливі варіанти походження яких буде розглянуте далі.
Категорія:Статті українських науковців | Переглядів:4649 | Додав: wiktor | Дата: 03.04.2013 | Коментарі (0)
Пазинич В.Г.
Перевірка відповідності деяких ландшафтно-геоморфологічних доктрин законам елементарної фізики

Частина 4. До питання про переміщення вулканічного попелу на далекі відстані і можливість його концентрованого локального осаду.

    Факти знаходження вулканічного попелу в четвертинних відкладах України відомі давно. До сьогоднішнього дня фони сприймаються як цікавий феномен природи і практичної зацікавленості не викликають. Пояснення знаходження попелу, висунуте більше ніж півстоліття тому, що він були принесені повітряними потоками з Кавказу, виглядало цілком переконливим і достатнім.
    Певну зацікавленість до знахідок лінз вулканічного попелу проявили німецькі та російські археологи. Проблему його знахідок на території Німеччини було вирішено швидко, оскільки попіл і палеовулкани знаходилися поруч, а от зі знахідками попелу в районі Костьонківсько-Боршовської групи стоянок так і зосталась не вирішеною. Тридцять років тому було висунуте припущення, що він був принесений з Апеннін і на тому зупинилися.
Категорія:Статті українських науковців | Переглядів:2550 | Додав: wiktor | Дата: 03.02.2013 | Коментарі (0)
Володимир СТЕЦЮК, доктор географічних наук,
професор кафедри землезнавства та геоморфології
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка,
академік АН вищої освіти України

НЕВЕСЕЛІ РОЗДУМИ ПРО ПАЛЕОГЕОГРАФІЮ АНТРОПОГЕНУ

Останнім часом доводиться зустрічатися з відносно незнайомою науковою галуззю природознавства – палеогеографією антропогену , оскільки з набуттям наукового і життєвого досвіду все більшу увагу викликає до життя низка запитань щодо історії розвитку рельєфу території України та сусідніх територій, його та геоморфологічних процесів ролі у зародженні і загибелі археологічних культур, у становленні різних видів господарської діяльності, виникненні екологічних проблем, пов’язаних зі станом природного середовища, складником якого є рельєф земної поверхні та геоморфологічні процеси недалекого минулого та сучасні. Очевидно автор цих рядків не є одиноким у спробах осмислення згаданих проблемних питань, проблемних, незважаючи на захищені докторські й кандидатські дисертації, тривале існування авторитетних наукових шкіл, які здавалося б повинні були «узаконити» вирішені дискусійні питання палеогеографії антропогену.
Категорія:Статті українських науковців | Переглядів:5086 | Додав: wiktor | Дата: 13.01.2013 | Коментарі (0)
Пазинич В.Г. Послеледниковые катастрофы как возбудитель тектонической активности

 Энергетика ледниковых периодов. Раскрытие причин послеледовикових катастроф в бассейне Днепра связано с оценкой энергетики этапов ледниковых эпох. Традиционно, главным движущим фактором ледниковых периодов считается экзарационная и транспортирующая деятельность тела ледника. Но, если сравнить кинетическую энергию воды и льда, то можно прийти к другому выводу. Примем для сравнения скорость движения воды пор ни 1 м/с, а льда - 50 м/год. После приведения их к одному временному интервалу, находим соотношение между кинетической энергии воды и льда. Оно составляет 397807718400. Даже если лед будет двигаться в десять раз быстрее, то и в этом случае разница остается огромной. То есть, даже расчет, основанный на нереально высокой скорости движения льда и заниженной скорости движения, показывает, что главной движущей силой ледниковых периодов являются талая вода. Действие воды усиливается импульсивностью потоков, которая возникает в связи с начальной концентрацией талой воды в озерах, которые заполняют замкнутые котловины на разных гипсометрических уровнях послеледовикового рельефа. По разным причинам плотины озер прорываются, и тогда происходит внезапное, импульсное высвобождение энергии. Направление ее действия руководствуется существующей гидро сетью и геоструктурном элементами. Концентрированность в пространстве и во времени значительно усиливает разрушительную и транспортирующую способность водных потоков.

Категорія:Статті українських науковців | Переглядів:3923 | Додав: wiktor | Дата: 24.08.2012 | Коментарі (0)
Pazynych V.G.
E-mail: pazynych1@ukr.net
 
"Swaths of topographic sink depressions interpreted as remnants of paleomeanders in the vicinity of Lake Balaton, Hungary: evidences of young uplift or base level drop?”, B. Székely and other, 2005. [1]

Water-ice-snow and mudflows in mountain areas on final stage of Wurm glaciations – paper two
Lake Balaton origin – fresh glance

Водо-льодо-снігові  та  селеві  потоки завершальної  стадії  вюрмського  зледеніння   гірських країн – стаття друга
Походження озера Балатон

    Title of the article that repeated in epigram reveals all puzzles of the Lake Balaton origin. Traditionally, as in other regions and for solving the most interesting puzzles of nature that have no simple solution have tried to solve involving neotectonic factors. However, the clear answer has not been found.. The results presented in this paper obtained on completely new principles. The analysis performed of well-known geological data based on the new principles implementation first in Ukraine.
     First paper, under the same title, published four years ago in Ukrainian [2]. The general map for prospected area of those times show on the fig. 1.  In article, the researching of post glacial phenomena based on the dividing of the glacial periods on the two stages – phase of ice and potential energy accumulation and phase of its release. The first stage corresponds to the building of ice cover, the second - his ablation.
Категорія:Статті українських науковців | Переглядів:4892 | Додав: wiktor | Дата: 25.03.2012 | Коментарі (0)
Пазинич В.Г.
gfpbybx@gmail.com

Проверка соответствия некоторых ландшафтно-геоморфологических доктрин законам элементарной физики

Часть 3. Происхождение Полесских озер и параболических дюн

Пазинич В. Походження Поліських озер та параболічних дюн. Поліські озера та параболічні дюни здавен привертали увагу природознавців Польщі, Білорусі та України. В цій роботі запропонована нова фізична модель утворення озерних улоговин. Вона базується на дії вихрових потоків води, які вимивали отвори у товщі льоду прильодовикових озер, розмивали та виносили з-під льоду гірські породи. Модель враховує усі співвідношення озерних котловин з осадовою товщею та параболічними дюнами, які, як виявилося, є аналогами озів, сформованих переважно на піщаному субстраті. В розвитку цих форм рельєфу також враховані часові інтервали їх формування та відношення з іншими формами та поверхнями.
Категорія:Статті українських науковців | Переглядів:6388 | Додав: wiktor | Дата: 11.02.2012 | Коментарі (0)
1-6 7-12 13-18 19-24 25-30 31-36 37-42 43-48 49-49