Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Антарктиди [ Додати статтю ]

Вулкан Еребус в Антарктиді

   Джеймс Кларк Росс і Френсіс Крозіер на своїх кораблях "Еребус" і "Терор" 9 січня 1841 подолали Паковий лід і опинилися на відкритій воді моря Росса. Трьома днями пізніше вони побачили величне гірське пасмо, чиї вершини піднімалися до 2500 м, яку Росс назвав хребтом Адміралті. Кораблі продовжували плисти на південь, дотримуючись лінії гір, і 28 січня 1841 мандрівники були вражені виглядом, за словами Роберта Мак Корміка, корабельного лікаря "Еребус", "приголомшливого вулкана в надзвичайно активному стані". Вулкан був названий  Еребус, а менший, що потух конус на схід - гора Терор.
   В ті давні дні, коли наука геологія переживала своє дитинство, активний вулкан посеред льоду та снігу застиглого континенту здавався надзвичайно загадковим Сьогоднішні геологи вже не дивуються таким феноменам і можуть легко пояснити присутність вулканів, де б вони не з'явилися; клімат тут не принциповий. Взагалі кажучи, вулканічні породи часто зустрічаються в Антарктиді, хоча вони здебільшого дуже старі, з геологічної точки зору, і представляють продукт вулканічної діяльності тих часів, коли континент ще не обіймав свого сучасного полярного положення. Вулканічні породи - важливий індикатор руху континентів, корисний для визначення маршрутів стародавніх пересувань континентів по поверхні земної кулі. Геологічно молода вулканічна область Мак-Мердов в районі моря Росса і пов'язані з нею вулкани землі Мері Берд просто вказують на недавні континентальні зрушення в Антарктиді.
     Гора Еребус на острові Росса служить маяком для всіх подорожуючих в цих місцях. Сходження на гору неминуче перетворилося на одну з цілей перших дослідників і скелелазів. Під час експедиції Ернеста Шеклтона на "Німрод" в 1907-1909 роках група з шести чоловік під проводом п'ятдесятирічного професора Еджворта Девіда здійснила сходження на гору. Вони досягли вершини висотою 3794 м. 10 березня 1908. Там вони виявили кратер діаметром 805 м. і глибиною 274 м, на дні якого перебувало озерце розплавленої лави. Це озеро існує і сьогодні, і Еребус є одним з трьох вулканів, що демонструють довготривалі лавові озера. У сезон 1974-1975 років геологічна партія з Нової Зеландії спустилася в основний кратер і розбила там табір, але активність вулкана не дала їм спуститися і у внутрішній кратер. 17 вересня 1984 вулкан знову став вивергатися, викидаючи вулканічні бомби. Він як і раніше залишається предметом інтенсивних геологічних досліджень.
    Гора Еребус приваблює не тільки геологів. Сучасні дослідники не можуть встояти перед прагненням сфотографувати її в усіх видах, а ранні дослідники відчували потреба зафіксувати її на папері аквареллю. Деякі з кращих робіт належали кисті Едварда Вілсона, доктора і натураліста, який брав участь в обох експедиції Скотта. Ботаніки відчувають особливий інтерес до гряде Тремвей, розташованої високо на схилах гори, де в області фумароли на теплій грунті розвинулася багата рослинність.

Фото: i.images.cdn.fotopedia.com
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Антарктиди | Додав: wiktor (18.01.2010) W
Переглядів: 7348 | Теги: Антарктида, Еребус, географія, Цікаве, вулкан | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar