Головна » Статті » Теорія географії [ Додати статтю ]

У розділі матеріалів: 439
Показано матеріалів: 127-132
Сторінки: « 1 2 ... 20 21 22 23 24 ... 73 74 »

Загальні відомості, регіон, Центральна Європа, Російська ФедераціяКраїни Східної (Центральної) Європи як соціально-політичну й економічну цілісність почали виокремлювати у 90-ті роки XX ст. Пов'язано це з розпадом колишнього СРСР і соціалістичної системи, утворенням незалежних держав. Регіон охоплює 10 країн.

Економіко-географічне положення Східної Європи вирізняється такими особливостями:

— межування на заході з високорозвинутими країнами, а на сході й південному сході — з Росією і країнами Південно-Східної Європи — потенційними ринками збуту для Східної Європи;

— проходження через регіон транс'європейських транспортних магістралей меридіонального і широтного напрямків. Перші з них зв'язують Скандинавські країни та Фінляндію з країнами Дунайського басейну і Південної Європи, а другі забезпечують зв'язок між сходом і заходом материка;

— центральне положення між заходом і сходом європейського масиву країн;

— вихід до морів (Балтійського, Чорного та Азовського), що забезпечує пряму вигоду для транспортно-торговельних зв'язків;

— велика протяжність території регіону з півночі на південь, різноманітність природних умов, що істотно впливає на спеціалізацію сільського господарства, геологічна та тектонічна будова території — на розміщення різних видів мінеральної сировини.
Категорія:Економічна географія зарубіжних країн | Переглядів:6832 | Додав: wiktor | Дата: 23.08.2010 | Коментарі (0)

Північна Європа, транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація, туризмКраїни регіону та їх райони з'єднані між собою (крім Ісландії) усіма видами транспорту, які утворюють складну транспортну мережу.

Морський транспорт — основний в регіоні. За тоннажем явний лідер — Норвегія (38,3 млн т), яка посідає 1-ше місце в Європі і 3-4-те у світі за величиною торгового флоту. Основні порти регіону: Ґетеборг, Гельсінборг (Швеція), Копенгаген, Фредерисія (Данія), Шелдвік, Гельсінкі (Фінляндія), Нарвік, Осло, Берген (Норвегія). Судноплавство у Фінській і Ботнічній затоках узимку здійснюється за допомогою криголамів.

Фінляндія має один із наймогутніших у світі криголамних флотів, рибальський флот Ісландії налічує понад 1000 суден загальним тоннажем 130 000 бр.-реєстр. т.
Категорія:Економічна географія зарубіжних країн | Переглядів:6735 | Додав: wiktor | Дата: 22.08.2010 | Коментарі (0)

Північна Європа, промисловість, сільське господарство, ІсландіяУ країнах регіону переважає обробна промисловість за значної частки електроенергетики, видобування мінеральної сировини і розробки лісів (крім Данії та Ісландії).

Промисловість Швеції, Норвегії та Фінляндії розміщена переважно у південних районах, особливо в портових містах. У центральних і північних районах, які займають 2/3 території, розташовані лише окремі центри гірничорудної, лісової та рибної промисловості, а також ГЕС.

У промисловості домінують дрібні та середні підприємства. У світовому поділі праці основними галузями спеціалізації є енергетика, металургія, лісопереробна промисловість, машинобудування.
Категорія:Економічна географія зарубіжних країн | Переглядів:18458 | Додав: wiktor | Дата: 22.08.2010 | Коментарі (0)

Північна Європа, загальна характеристика, господарств, фінляндіяКраїни Північної Європи є одними з економічно найрозвинутіших у світі. Вони сформували особливу модель соціально-економічного розвитку («суспільство загального добробуту», так званий «скандинавський соціалізм»), який визначається такими рисами:

— високий рівень життя, відсутність різких контрастів між багатими і бідними;

— значний рівень податків (до 55 % від прибутку);

— середня площа житла — 400 м2, Швеція посідає 1-ше місце у світі за забезпеченістю житлом на душу населення (на кожні 1000 осіб припадає 445 квартир);

— на 1000 жителів припадає 504 автомобілі (по 2 машини на сім'ю), до 500 телевізорів і 681 телефон;

— висока соціальна захищеність: офіційно тривалість робочого тижня — 40 год., на практиці в середньому — 37 год., оплачувана відпустка — 5 тижнів, сплачуються витрати на дітей до 16 років, надаються позики на квартиру. Високорозвинута система охорони здоров'я: у разі захворювання працівник одержує допомогу, яка становить 65-90 % заробітної платні, на 10 тис. населення припадає у середньому 25 лікарів. Основна пенсія (по старості) виплачується незалежно від трудової діяльності, розмір її однаковий для усіх. Крім того, держава виплачує додаткову пенсію за вислугу років, розмір якої залежить від заробітку;
Категорія:Економічна географія зарубіжних країн | Переглядів:11196 | Додав: wiktor | Дата: 22.08.2010 | Коментарі (0)

Північна Європа, населення, Швеція, расовий склад ,етнічний складДемографічний склад. За особливостями відтворення населення країни регіону належать до 1-го типу. Темпи приросту населення позитивні, але мінімальні: від 0,2 % (у Данії) і 0,3 % (у Фінляндії) до 1,1 % (в Ісландії). У Фінляндії найнижча у світі дитяча смертність, але найвища в Європі смертність від серцевих захворювань. У регіоні одна з найвищих у світі тривалість життя: у Швеції — 73 роки (чоловіки) і 79 років (жінки), в Ісландії — 76 років (чоловіки) і 81 рік (жінки). Постійно знижується частка дітей у загальній кількості населення (19 %), зростає — літніх людей (16%). За кількістю жінки переважають над чоловіками (51 та 49% відповідно).

Расовий склад. Народи Північної Європи здебільшого належать до північної групи великої європеоїдної раси. Це переважно блондини зі світлим чи білявим волоссям, світлою шкірою та блакитними або сірими очима. На півночі Скандинавії, у Лапландії, живуть саамі, яких відносять до перехідної лапоноїдної раси, що увібрала в себе елементи європеоїдної та монголоїдної рас.
Категорія:Економічна географія зарубіжних країн | Переглядів:9268 | Додав: wiktor | Дата: 22.08.2010 | Коментарі (0)
Північна Європа, природні умови, геологічна будова, Норвегія       Найхарактернішою особливістю географічного положення країн Північної Європи є їх розташування поблизу моря, яке значною мірою вплинуло і на природу та господарство регіону.

Геологічна будова країн представлена Балтійським кристалічним щитом і каледонськими відкладами Скадинавських гір. Довжина гір — приблизно 1700 км, ширина — до 600 км, висота — до 2469 (г. Гальхепітген).

Західні схили круто обриваються до Норвезького моря, розчленовані фіордами, східні — ступінчастоподібно знижуються до Ботнічної затоки. Скандинавські гори складаються з метаморфічних і кристалічних порід. Переважають вирівняні поверхні з окремими кряжами.

Площа сучасного зледеніння — майже 5000 км2. Тут (в Ісландії) — одна з найактивніших вулканічних зон, в якій знаходяться 200 вулканів, у тому числі 26 діючих, лавові поля, гарячі джерела — гейзери.

Клімат західних районів регіону м'який морський, східних — більш континентальний. Середні температури літніх місяців коливаються від +11° С в Ісландії до -1…-17° С в Данії, Швеції, Фінляндії. Середня температура січня — приблизно 0...-10 С. Опадів достатня кількість, мінімум припадає на Швецію й Данію (500-610 мм), а максимум — на Норвегію (800-2000 мм).

Категорія:Економічна географія зарубіжних країн | Переглядів:16126 | Додав: wiktor | Дата: 22.08.2010 | Коментарі (0)
1-6 7-12 ... 115-120 121-126 127-132 133-138 139-144 ... 433-438 439-439