Головна » 2014 » Январь » 29 » Великий каньйон не такий вже і древній
09:14
Великий каньйон не такий вже і древній
  За новими даними , аризонский Великий каньйон утворювався не 70 млн років тому , як говорили попередні дослідження , а 5-6 млн , коли об'єдналися більш старі і короткі каньйони .
  Ця гіпотеза дозволяє узгодити суперечливі результати досліджень , які нещодавно оживили вікову дискусію.
  Геологи згодні в тому , що кольорові породи , якими складені стіни каньйону , надзвичайно древні : деяким з них 1,8 млрд років. Сперечаються про інше: коли саме річка Колорадо почала прорубувати собі шлях через ці шаруваті скелі , формуючи ту прірву , навколо якої сьогодні рояться туристи.
   Фахівці в більшості своїй ще недавно вважали , що каньйон утворився приблизно 5-6 млн років тому. Але в останні роки з'явилися докази на користь того , що йому десятки мільйонів років.
  Датувати формування каньйону дозволяють геохімічні методи , що вимірюють зміну температури породи протягом тривалого часу. Чим глибше порода , тим вона тепліша. У міру наближення до поверхні через ерозію порода остигає. Простежити температурну історію породи дозволяють зерна апатиту . Наприклад , розпад радіоактивного урану в апатиті призводить до утворення атомів гелію , які розсіюються з мінералу залежно від того , наскільки гаряча порода. У 2012 році геологи Ребекка Флауерс з Колорадського університету в Боулдері і Кеннет Фарлі з Каліфорнійського технологічного інституту ( обидва - США ) за допомогою цього та інших методів дійшли висновку , що ряд оголених порід у деяких частинах каньйону охолов 70 млн років тому. Іншими словами , вони приблизно стільки знаходяться на поверхні.
   Геолог Карл Карлстром з Університету Нью -Мексико ( США ) і його колеги скористалися гелієвим методом , а також іншими способами датування і вивчили породи з різних місць Великого каньйону . З'ясувалося , що два відрізки поблизу середини каньйону дійсно дуже древні: східній частині 15-25 млн років , а тій , що далі за течією річки , - 50-70 млн.
  Водночас два інших сегмента - Мармуровий каньйон  і найзахідніша частина Великого каньйону - були вирізані порівняно недавно. «У кожного сегмента своя історія і свій вік , і вони з'єдналися у Великий каньйон , дном якого біжить Колорадо , 5-6 млн років тому», - зауважує пан Карлстром .
  Проте останнє слово ще не сказано. Пані Флауерс вказує на те , що група пана Карлстрома отримала точно такі ж дані щодо віку в самій західній частині каньйону , але чомусь прийшла до інших висновків . «Треба спочатку розібратися , чому вони інтерпретували їх по-іншому » , - говорить вона.
  Дещо інше допущення виливається у велику різницю інтерпретацій. Так , ряд досліджень виходить з того , що температура поверхні становила 25 ° C , тоді як група пана Карлстрома передбачає зміну температури в межах від 10 до 25 ° C. Отже , висновки про те , як довго конкретний шматочок апатиту знаходився під землею , виходять дуже різними.
  Здається, що таке допущення виглядає розумним , адже температура дійсно варіювалася протягом мільйонів років. Але подивимося , який хід тепер зроблять любителі глибокої давнини.
  Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Geoscience .
  Підготовлено за матеріалами Nature News.

 

Фото: http://www.deshow.net/d/file/travel/2009-09/arizona-grand-canyon-703-2.jpg
Джерело: http://compulenta.computerra.ru/zemlya/geologiya/10011108/
Категорія: Справи геологічні | Переглядів: 4364 | Додав: wiktor | Теги: Колорадо, Великий, геологія, породи, вік, каньйон | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:


Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar