Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Азії [ Додати статтю ]

Мангрові ліси Сандарбану

   Сандарбан, (в перекладі "прекрасні ліси"), - це найбільша в світі дельта, що займає площу в 10269 кв.км. Як і багато інших болотистих регіонів, вона страждає від надмірної експлуатації та  вторгнення людини, що призводить до знищення природного середовища. Але нещодавно дельта нарешті отримала належне визнання: Індія оголосила всі свої землі в Сандарбані тигровим заповідником і повністю закрила для використання район площею 1295 кв.км., Бангладеш також оголосив всю свою частину регіону лісовим заповідником, в якому виділив три заповідника дикої природи загальної площею 324 кв.км.

Дельту оточують мангрові густі ліси, площа яких близько 5957 кв.км. Це найбільший зі збережених у світі мангрових масивів і один з тих, де живуть тигри. Буйна, завдяки теплому і вологому клімату рослинність цих місць налічує 334 види, тільки мангрових дерев - 27 різновидів, а також і вражаюче елегантне дерево sundari, що дало цій галмісцевості  ім'я. Вологий морський тропічний клімат створив унікальний рослинний комплекс, в якому рослини з Південно-Східної Азії, Полінезії, Ефіопії і Нового Світу зустрічаються разом, утворюючи дивне поєднання, якого не зустрінеш більше ніде у світі.

Експлуатація природних ресурсів мангрового лісу місцевим населенням загрожує самому його існуванню. Лісозаготівлі поставлені тут на промислову основу: деревина йде на лісоматеріали, паперову масу та дрова. Надзвичайно велике значення має і рибальство: тихий затон дельти дає більше 149000 тонн риби на рік. Не тільки безліч різноманітних видів риби знаходить тут багату поживу, це також розплідник молодняку креветок. Ліс, крім того, дарує місцевому населенню чимало меду та бджолиного воску.

Незважаючи на настільки відчутну експлуатацію, фауна Сандарбану як і раніше, багата і різноманітна, вона налічує, як мінімум, 35 видів рептилій, більше 40 видів ссавців і більше 270 видів птахів. Але як би не були вражаючі ці цифри, за ними стоять і значні втрати: з цього регіону повністю зникли такі види, як яванський однорогий носоріг, барасінга, індійський буйвіл. Великий однорогий носоріг, чисельність якого скоротилася до 1700 особин, відступив у заплаву Брахмапутри на північному сході Індії та в болота Центрального Непалу.

Сандарбан залишається останнім притулком бенгальського тигра, і хоча чисельність окремих видів його традиційної видобутку значно скоротилася,  залишилося з більш ніж 700  особин. Але оскільки ніяк не вдається позбавити тварин від закріпленої за ними репутації тигрів-людожерів, вони як і раніше знаходяться під загрозою знищення. Тихі прибережні води мангрових боліт і вибагливий лабіринт водних каналів естуарію поселили різноманітних рептилій і водних ссавців, у тому числі три види крокодилів, індійську видру, Гангського дельфіна і морську свиню.


Сандарбан також є важливим перевалочним пунктом та місцем зимівлі для численних ржанок, чайок і крячків. Тут мешкає представницька група хижих птахів, що налічує понад 30 видів, серед яких білочеревий орлан, чубатий орел Змієїд, шуліка-рибалка.

Велична, але крихка екосистема мангрового лісу знаходиться під постійною загрозою через хижацьку експлуатацію людиною і забруднення, а також з-за недостатнього притоку прісної води, що призводить до підвищення солоності і, як наслідок, до пригнічення мангрових дерев. Залишається тільки сподіватися, що позитивні кроки, зроблені урядами Індії та Бангладеш, допоможуть зберегти цей унікальний регіон.

Фото: picasa.google.com
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Азії | Додав: wiktor (18.01.2010) W
Переглядів: 3839 | Теги: Сандарбан, географія, мангрові ліси, Азія, Цікаве | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar