Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Азії [ Додати статтю ]

Ліси Сичуаня

    Гори Дасянлін, Сяосіньмін, Цюйлайшань і Міньшань в провінції Сичуань утворюють частину коридору, що простягнувся від східного краю тибетського плато до хребта Цінь Лін в провінції Шаньсі. Ця вузька смужка землі - остання область, в якій збереглися бамбукові ліси, - улюблене місце проживання гігантської панди. Але й ці ліси знищуються, звільняючи місце для  полів і поселень, або бамбук просто використовують на дрова. Темпи скорочення цих лісів були особливо високі в часи Культурної революції, в кінці шістдесятих і на початку сімдесятих років, і тепер від колись нескінченних лісових масивів збереглися лише невеликі острівці.

Рослинність на схилах цих гір надзвичайно різноманітна, головним чином завдяки різним кліматичним умовам: сніжні вершини таких гір, як Сігуньян (8534 м), контрастують з вічнозеленими субтропічними лісами на висоті 1000 м. У цих строкатих умовах існує 4000 видів рослин, багато з яких мають лікувальні властивості, а інші - барвисті рододендрони, магнолії, будлеі, кизильник і троянди - відомі садівникам по всьому світу.

Колись ліси були великі і ареал їх найвідомішого мешканця - гігантської панди - був також досить протяжним. Зі знищенням лісів гігантська панда пішла в гірські ліси провінції Сичуань. Навіть тут її існування висить на волосині через фрагментацію лісу і особливості життєвого циклу бамбука - основної їжі гігантської панди. Саме повна залежність від бамбука призвела до вимирання панди, оскільки вона так і не зуміла пристосуватися до іншого раціону.

Бамбук переживає період масового цвітіння та загибелі з циклічністю 40-60 років. Значна ділянка лісу може раптом зацвісти і потім засохнути. Насіння бамбука відрізняються гарною схожістю, але пагони ростуть повільно, тому що місцевість, на якій відбулося відмирання лісу, стає непридатною для гігантських панд, щонайменше, на десять років. У середині сімдесятих років відбулося масове відмирання бамбука на кількох зі збережених острівцях лісу, внаслідок чого значна частина панд померла від голоду, оскільки їм нікуди було перебратися, коли зникло їх єдине джерело живлення. Цей трагічний епізод привернув до себе пильну увагу і, що важливіше, дав імпульс для масштабної природоохоронної програмі, метою якої є збереження гігантської панди, що знаходиться на межі зникнення  і природного середовища її існування.

Два раніше створених заради інших цілей заповідника були оголошені заповідниками гігантської панди, а незабаром до них додалося дев'ять інших, в тому числі Улун, що охоплює територію в 5180 кв.км. Ще важливіше те, що нові території з'єднують існуючі заповідники, створюючи життєво необхідну коридор, по якому гігантська панда може кочувати у пошуках нових заростей бамбука, коли та чи інша ділянка зацвітає і гине. Додатковою перевагою стала і можливість схрещування тварин, що живуть на різних територіях, що сприяло збагаченню генофонду.

Своєю зворушливою зовнішністю гігантська панда підкорила увесь світ, і тепер робляться серйозні кроки для запобігання її вимирання і збільшення чисельності тварин. В даний час, за найбільш оптимістичними оцінками, в природних умовах збереглося близько 750 тварин і гігантська панда офіційно занесена до Червоної книги. Разом з тим, знищення бамбукових лісів загрожує існуванню не тільки гігантської панди, але й інших  видів, таких як такін, чубатий олень і золотистий рокселлановий рінопітек (ендемік для регіону).

Фото: thundafunda.com
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Азії | Додав: wiktor (18.01.2010) W
Переглядів: 3257 | Теги: географія, Азія, Цікаве, Сичуань, ліси | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar