Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Північної Америки [ Додати статтю ]

Лемінги та тундра
 Лемінг  Лемінги зустрічаються по всій Арктиці, від Росії та Північної Америки до Гренландії та Норвегії, але неможливо точно визначити, де і коли відбулася ця загадкова міграція. Найбільш доступні території для спостереження за лемінгами, ймовірно, Аляска і Канада.
   Лемінги відомі, в основному, своїми "масовими самогубствами". Проте недавні дослідження показали, що масові переміщення лемінгів аж ніяк не безглузде самогубство, - це кидок за їжею, що завершується іноді трагічно. Скорочення в результаті  популяції лемінгів допомагає зберегти крихку рівновагу, що встановилася між різними тваринами в Арктичній екосистемі.
   Існує три види лемінгів: норвезький лемінг, який зустрічається в Норвегії і деяких областях Росії; сибірський, або бурий лемінг - мешкає в Росії, на Алясці і в Канаді; копитний лемінг дуже широко поширений по всій Арктиці, включаючи Гренландію. Лемінги - зворушливі волохаті звірі, висотою близько 13 см. Вони, в основному, коричневого кольору, хоча для норвезького лемінга характерні більш темні плями на голові та спині. Копитний лемінг змінює взимку шкірку з коричневого на білу, що робить його непомітним на снігу.
   Ці маленькі гризуни проводять зиму під снігом, влаштовуючись в зазорах, що утворюються парою, яка піднімається від більш теплої землі після того, як її засипле холодним снігом. Там, де немає зазорів, лемінги проривають власні тунелі і живуть і розмножуються в цьому теплом підземному світі. Самка може приносити до шести приплодів з п'яти-шести дитинчат кожен рік, що означає, що у неї може з'явитися до 36 дитинчат за рік. Молоді самки можуть принести свій перший послід у віці всього лише двох-трьох місяців, тому що самка, яка народилася в березні, може обзавестися до вересня онуками.
   Число народжених лемінгів залежить від кількості їжі і від погоди. Коли сніг починає танути, лемінги змушені вибратися на поверхню в пошуках їжі. Убогість рослинності обмежує їх кількість, але раз на три-чотири роки при достатку їжі зростання популяції лемінгів різко зростає.
   Арктична тундра нездатна підтримати колосальну популяцію лемінгів, і крихітні тварини змушені гарячково шукати їжу. Вони починають поїдати навіть отруйні рослини, а часом стають агресивними і нападають на більш великих тварин. У відчайдушному прагненні знайти їжу лемінги здійснюють масові міграції. Тисячі крихітних гризунів несуться пухнастою хвилею через тундру в пошуках нових територій. Вовки, лисиці і навіть риби ковтають цю легку здобич, яка і не намагається врятуватися. Коли лемінги на своєму шляху впираються в річку або море, передні тварини не можуть зупинитися, тому що на них напирають ззаду. Вони намагаються плисти, але майже всі гинуть.
    Численність лемінгів збільшує і популяцію хижаків, що харчуються ними, в тому числі песця, горностая, білої сови та інших хижих птахів. Коли популяція лемінгів невелика, цим птахам і тваринам доводиться шукати іншу здобич. Біла сова навіть не відкладає яйця, якщо лемінгів недостатньо, щоб прогодувати пташенят, а сірі лисиці залишають тундру і відправляються полювати в безкраї ліси, на південь. Таким чином, життєвий цикл багатьох полярних тварин залежить від цього маленького гризуна, що підкреслює крихкість рівноваги між жертвою і хижаком в царстві крижаного півночі.

Фото: http://www.aykhal.info/images/photos/f2144e22b3b816ce199a45eea402ad77.jpg
Джерело: http://nature.worldstreasure.com
Категорія: Цікаві об'єкти Північної Америки | Додав: wiktor (17.01.2010) W
Переглядів: 7901 | Теги: лемінг, америка, географія, Цікаве, тундра | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar