Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Південно-Західна Азія: промисловість
Фото: orientir.ae
Південно-Західна Азія, промисловість, Нафтова і нафтопереробна, Машинобудування, Цементна промисловість, ОАЕ , Ліван

Промисловість

 Країни регіону мають багаті природні ресурси для створення багатогалузевої національної промисловості. В індустріалізації та використанні природних багатств найвагоміших результатів досягли Ізраїль, Туреччина, Іран, Ірак, Грузія, Азербайджан, ОАЕ, Саудівська Аравія. В інших країнах рівень промислового розвитку невисокий, а промисловість спрямована переважно на переробку місцевої сільськогосподарської сировини.

Нафтова і нафтопереробна промисловість . Провідне місце за обсягами і вартістю продукції посідає видобувна промисловість, у першу чергу нафтова й газова. Країни регіону видобувають більше 1/3 світових обсягів нафти. Головними нафтодобувними країнами є Саудівська Аравія (402,8 млн т), Іран (189 млн т), ОАЕ (108 млн т), Кувейт (102 млн т), Ірак (32 млн т). Крім того, нафту видобувають в Омані, Катарі, Сирії, Бахрейні, Туреччині.

На експорт припадає 9/10 видобутку, що становить майже 40 % світового експорту. Нафту експортують переважно сиру (нафтопродуктів — не більше 10 %). Інтенсивно розвивається нафтопереробка в Саудівській Аравії, ОАЕ, Кувейті, Іраку, Ірані, Лівані, Катарі, Сирії. Це зумовлено тим, що нафтопродукти дорожчі від сирої нафти.

У Йорданії, Ємені, Сирії, Саудівській Аравії видобувають фосфорити, калійну та кухонну сіль, гіпс, мармур, сировину для скляної та цементної промисловості, будівельне каміння, пісок, глину, а також свинцево-цинкові та залізні руди.

Енергетика. Практично всю електроенергію виробляють на ТЕС, загальний обсяг — 427 млрд кВт • год. У Вірменії (на р. Раздан), Грузії (на р. Ріоні), Сирії (на р. Євфрат), Туреччині, Азербайджані, Ірані, Іраку побудовані ГЕС. У Вірменії розміщена АЕС потужністю 0,4 млн кВт, яка виробляє 37 % електроенергії у країні. Атомні станції будують в Ірані.

Чорна металургія. Представлена виробництвом сталі в Саудівській Аравії, Іраку, Катарі, Йорданії, Бахрейні, феросплавів у Саудівській Аравії, коксохімічним, трубопрокатним, азотно-туковим виробництвом у країнах Закавказзя (Грузія та Азербайджан).

Кольорова металургія. Останнім часом швидко розвиваються алюмінієва (Бахрейн, ОАЕ, Азербайджан, Вірменія, Саудівська Аравія) та мідна промисловість (Оман, Вірменія).

Машинобудування. Розвинуте складання автомобілів (Ірак, Кувейт, Ізраїль, Туреччина, Вірменія, Грузія). Останнім часом інтенсивно розвивається електротехніка (Ірак, Ізраїль, Азербайджан, Вірменія, Туреччина, Ліван, ОАЕ), в Бахрейні й Азербайджані збирають кондиціонери. Ізраїль має міцні позиції на світовому ринку у виробництві медичної електроніки, засобів зв'язку, в авіа- і суднобудуванні (особливо військовому). В Ізраїлі, Туреччині та деяких «золотих князівствах» регіону (наприклад, ОАЕ) розвивається машинобудування високих технологій (електронне та для ВПК).

Мінеральні добрива (на базі фосфоритів) виробляють у Йорданії, Сирії та Ірані. На Аравійському півострові розширює масштаби нова галузь — опріснення морської води та отримання морських мінералів.

Цементна промисловість. Нарощується швидкими темпами, представлена заводами в усіх країнах регіону.

Текстильна промисловість. Здавна розвивається в Сирії, Лівані, Туреччині, Ізраїлі, Азербайджані. На весь світ відомий перськими килимами Іран. Шовківництво й виробництво натурального шовку відіграють важливу роль в економіці Азербайджану й Туреччини.

Харчова промисловість. Традиційна галузь для всіх країн регіону. Важливе значення має виробництво овочевих і фруктових консервів. Розвинуті такі виробництва: у Грузії — мінеральних вод, вина, тютюнових виробів, чаю; в Туреччині — цукру, кондитерських виробів, фасування сухофруктів; у Сирії — томатного соку, переробка винограду; в Лівані — кондитерське; в Саудівській Аравії — томатної пасти і кондитерських виробів; в Ємені — переробка тютюну і виробництво цигарок, прохолодних напоїв, кави; в Омані — переробка фініків для одержання патоки, вина; в ОАЕ — виробництво кока-коли; у Бахрейні — безалкогольних напоїв; на Кіпрі — оливкової олії тощо.

Вино-коньячне виробництво розвинуте у Вірменії, Азербайджані, Ізраїлі та Грузії. На світовому ринку цінуються і кіпрські вина.

Національні кустарні промисли і ремесла. Серед них виділяються килимарство (Іран, Афганістан, Ірак, Азербайджан, Туреччина), виробництво парчі (Сирія), видобування перлів (Катар, Бахрейн), обробка імпортних алмазів (Ізраїль) і дорогоцінного каміння (Вірменія), виробництво кинджалів (Сирія) і обробка коралів (Ємен, Бахрейн).

Промисловість високорозвинутих країн регіону базується на видобувних галузях, а в економічно відсталих країнах домінують галузі промисловості на основі напівкустарних та дрібних підприємств.

Джерело:  Безуглий В.В., Козинець С.В. Регіональна економічна та соціальна геграфія світу. Посібник. Київ: Видавничий центр "Академія",  2003, 688 с.
Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (29.12.2010)
Переглядів: 19795 | Теги: Промисловість, Цементна промисловість, Південно-Західна Азія, Машинобудування, Ліван, ОАЕ, Нафтова і нафтопереробна | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar