Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Африки [ Додати статтю ]

Пустеля Наміб

   Безкрайнє море піщаних барханів йде в глиб материка, до висохлого серця пустелі Наміб. На перший погляд, зовсім небагато тварин і рослин мешкає в цьому сухому кліматі, проте варто тільки побризкати дощику, і пустеля раптом прокидається, починається яскраве і активне життя. Насіння та цибулини, довгий час поховані в піску, раптом дають пагони, сухі долини перетворюються на луки, а слідом за рослинами з'являються птахи і тварини. В'юрки і жайворонки їдять насіння трав, а сарич ласує численними комахами. У деяких місцях пустеля може навіть прогодувати антилопу, що харчується молодою травою. Але якщо в один рік відбувається вибух життя в пустелі, то другий рік може подарувати лише невелику рослинність, і мало знайдеться тварин, готових нишпорити по безплідної пустелі в пошуках їжі.
    Нещодавно геологи відкрили, що під гарячими пісками Намібії приховані поклади корисних копалин - урану, міді і навіть алмазів; можливо, і ця негостинна земля скоро впаде жертвою експансії людини.
   Пустеля Наміб відрізняється такою сухістю, що рослини і тварини змушені були розвинути специфічні біологічні механізми, що відповідають місцевим умовам. Одна з рослин - вельвічія - зустрічається тільки в пустелі Наміб, головним чином в північній її частині, де піщані бархани змінюються рівниною, вкритою гравієм. Вельвічія здається нечутливою до засух; за кілька безводних років кінчики її червонувато-коричневих шкірястих листків можуть підсохнути, але перші краплі дощу повертають їм зелений колір і дають можливість рости. Вона може проіснувати кілька років на запасах води, поглинених із землі в більш вологий рік.
    На початку дня ящірки і жуки вилазять зі своїх піщаних нір, щоб обстежити територію і зібрати їжу, перш ніж підніметься температура, заганяючи їх назад в прохолодний пісок. На поверхні фіксувалася температура 66 ° С, занадто висока для активного життя більшості істот. Для деяких тварин доступний лише невеликий проміжок часу між нічним холодом, коли температура для них занадто низька, і пекучим жаром дня, коли більшість змушена шукати укриття. Коли нічні тварини виповзають зі своїх нір на прохолодне повітря, пустеля перетворюється на притулок зовсім інших істот.
    Берег біля Великого Піщаного моря часто оповитий туманом, викликаним зустріччю холодної Бенгальської повітряної течії, що йде на північ з Антарктиди, і більш теплих, вологих вітрів Атлантики. Щороку протягом приблизно 60 днів туман буває настільки густим, що його відносить в глиб суші на 80 км. На землі, де дощі лише зрідка мрячить, ці тумани є основним джерелом води для деяких мешканців пустелі. Деякі організми п'ють крапельки туману, що конденсуються на їхніх тілах, а інші жуки, щоб зібрати вологу, викопують невеликі ямки в піску. Тілесні соки цих істот забезпечують необхідною вологою хижаків - сольпугу і хамелеона.

Фото: socvirus.com.ua
Джерело: http://nature.worldstreasure.com/
Категорія: Цікаві об'єкти Африки | Додав: wiktor (17.01.2010) W
Переглядів: 10114 | Теги: Наміб, пустеля, географія, африка, Цікаве | Рейтинг: 3.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar