Головна » Статті » Цікавинки » Цікаві об'єкти Африки [ Додати статтю ]

Східно-Африканська зона розломів

     Одне з найбільших геологічних явищ на Землі - Східно-Африканська зона розломів. З вершини скидного уступу відкривається величний вид на глибоку плоску долину, місцями настільки велику, що неможливо розглянути її далекий край. Західний розлом тягнеться приблизно на 3000 км. з півдня, від озера Ньяса, розташованого недалеко від узбережжя Мозамбіку, на північ уздовж лінії Великих африканських озер, що лежать на захід від озера Вікторія. Східний розлом починається від озера Вікторія і тягнеться на північ близько 2500 км, з Танзанії через Кенію до Ефіопії, до ділянки, відомої під назвою Афарский Трикутник, - області вулканічних порід і частих землетрусів. Тут розлом розділяється: одне з відгалужень продовжується на північ, а інша повертає на схід.
   Німецький метеоролог Альфред Вегенер, що розробив на рубежі століть теорію дрейфу континентів, зауважив, що протилежні береги Червоного моря повністю підходять один до одного і море можна "закрити", зсунувши Африку і Аравійський півострів, і тільки Ємен надвинеться на Афарский Трикутник. Геологи в даний час визнають, що вулканічні породи обох цих областей молодше Червоного моря, а отже, не могли існувати до того, як Червоне море утворилося.
    Розлом характеризується землетрусами і вулканічної активністю, а в Африканському розломі Афарский Трикутник в даний час - найбільш активна частина. Тут нерідкі землетруси, однак зовні розлом не такий ефектний, оскільки протягом тисячоліть лавові потоки прагнули заповнити його. В даний час вулканічна активність проявляється в районі озера Вікторія: із західного боку - в горах Вірунга в Південно-Західній Уганді, і в Північній Танзанії - на схід. У Танзанії знаходиться Ленгала, єдиний діючий вулкан, чия лава подібна вулканічному вапняку, що набуває через 24 години після виверження колір талого снігу.
   Інша важлива риса Африканського розлому, особливо західної його гілки, - переривчаста лінія озер, що пролягають по дну долини. Озеро Танганьїка - друге у світі по глибині, на дні його знаходиться 5029 м. осадових порід, що вказують або на тривалие або на дуже динамічне протікання рифтогенезу. Масштаб розлому настільки грандіозний, що його просто важко усвідомити, і більшість відвідувачів перемикають свою увагу на велику кількість диких звірів характерних для Африки. Кратер Нгоронгоро - кальдера 20 км. в поперечнику, що утворилася в результаті титанічного вибуху 3 мільйони років тому, - є кращим в Африці заповідником диких тварин. Ленгала і Нгоронгоро лежать в ущелині Олдувай, знаменитій своїми викопними останками людиноподібних істот і розглядається деякими як батьківщина людства.

Фото: www.imagico.de
Джерело: http://nature.worldstreasure.com/
Категорія: Цікаві об'єкти Африки | Додав: wiktor (17.01.2010) W
Переглядів: 8392 | Теги: географія, африка, Цікаве, зона розломів | Рейтинг: 0.0/0
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar