Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Центральна Європа: транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація та туризм
Центральна Європа, транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація, туризмТранспорт

 

У Східній Європі є всі види транспорту. За вантажообігом найбільше значення мають залізничний і морський.

Особлива роль у перевезенні товарів належить залізничному транспорту. Загальна довжина залізниць — 232,2 тис. км. Більшість їх електрифікована.

Мережа автомобільних доріг розподілена в регіоні нерівномірно, найгустіша вона у західних його частинах — в Чехії, Польщі тощо. Автопарк нараховує 26,7 млн пасажирських і 2,1 млн вантажних автомобілів.

Морський транспорт обслуговує зовнішньоторговельні зв'язки країн регіону. Основними вантажами є: нафта, кам'яне вугілля, руди металів, будівельні, хімічні, лісові матеріали, метал, зерно, машини. Значні порти: Гданськ, Гдиня, Щецин (Польща), Клайпеда (Литва), Вентспілс, Лієпая, Рига (Латвія), Таллінн (Естонія), Санкт-Петербург, Мурманськ, Новоросійськ (Росія), Одеса, Маріуполь (Україна). Функціонують поромні переправи: Клайпеда — о. Рюген (ФРН), між Таллінном та Гельсінкі, а також Стокгольмом, Іллічівськ — Варна.

Найбільші морські торгові флоти у Росії (10,8 млн бр.-реєстр. т), Україні (4,3), Польщі (2,4).

Розвинутий у східноєвропейському регіоні річковий транспорт, зосереджений переважно на водних системах Дунаю, Дніпра, Волги. Завдяки йому частково розвантажено залізниці від перевезень піску, гравію, руд, мінеральних добрив тощо. Найзначніші річкові порти: Братислава, Будапешт, Київ, Дніпропетровськ, Казань, Нижній Новгород, Волгоград, Саратов, Ярославль.

Повітряний транспорт використовується переважно для перевезення на значні відстані пасажирів, цінних вантажів. Аеропортів із постійними рейсами — 107.

Найбільші авіакомпанії «Аерофлот-Російські авіалінії» (Росія) та «Авіалінії України» здійснюють перевезення літаками типу «Іл» і «Ту» на міжнародних лініях, а також «Як» і «Ан» — на внутрішніх. У регіоні побудовано космодроми в м. Плісецьк і Капустин Яр (Росія).

Зросла роль трубопроводів (особливо після будівництва гілки Уренгой (Росія) — Білорусь — Польща — Лойна (ФРН)). Через територію регіону проходять нафтопроводи «Дружба», газопроводи «Союз», «Сяйво Півночі», «Блакитний потік», багато трубопроводів прокладено з портів Адріатики. За планами через територію України пролягатимуть нафтопроводи з Казахстану та Азербайджану.

Вже введено в експлуатацію нафтопровід Одеса—Броди, який має важливе стратегічне значення для України.

Важливим завданням для країн регіону є доведення транспортної системи до стандартів ЄС.

 

Зовнішньоекономічні зв'язки

 

Зовнішньоекономічні зв'язки країн Східної Європи ще тільки формуються і не мають чітко вираженої орієнтації. Зовнішня торгівля здебільшого обслуговує потреби власне цього регіону, оскільки продукція багатьох країн поки неконкурентоспроможна на світовому ринку.

Країни мають великий зовнішній борг, який на 2000 р. становив 297 млрд дол. Найбільшими боржниками є Росія (163 млрд дол.), Польща (57 млрд), Угорщина (29,6 млрд). В усіх країнах регіону зовнішній торговельний баланс на 2000 р. був від'ємним, лише в Росії експорт превалював над імпортом. В експорті, який становить 227 млрд дол., переважає продукція машинобудування, хімічної та легкої промисловості, деяка продукція кольорової металургії.

Статті експорту:

— Польща — судна, хімічна продукція, кам'яне вугілля, парфуми, медикаменти, сірка;

— Росія — енергоносії, машини й устаткування, ліс і лісоматеріали, апатити, фосфорити;

— Україна — чорні метали, автобуси, літаки, тепловози, масло і олія, цукор;

— Латвія — електропоїзди, мікроавтобуси, телефонне устаткування, медикаменти, меблі, радіоапаратура, рибні продукти;

— Литва — телевізори, прилади, товари народного споживання;

— Естонія — товари легкої та харчової промисловості (рибні консерви);

— Чехія — машини й устаткування, пиво, вироби із скла, меблі, взуття;

— Словаччина — текстильні вироби, фармацевтичні препарати, мотоцикли, товарні вагони;

— Угорщина — автобуси, тканини, медикаменти, одяг, взуття, меблі, боксити, сільськогосподарська продукція (червоний перець — паприка);

— Білорусь — вантажні автомобілі, трактори, хімічна продукція, картопля, м'ясна і молочна продукція.

Імпорт (194 млрд дол.) спрямований на ввезення мінеральної сировини (переважно нафти й газу), легкових і вантажних автомобілів, деяких видів продовольства (зерна, цукру, цитрусових, чаю, кави), товарів народного споживання (вовни, шкіри), металів.

Зовнішньоекономічні зв'язки України з країнами регіону: значні обсяги експорту українських товарів надходять у Росію, Білорусь, Угорщину, Польщу, Литву, Чехію, а найбільша кількість імпорту в Україну — із Росії, Польщі, Білорусі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Литви.

 

5. Рекреація і туризм

 

Східна Європа багата на ресурси для розвитку рекреаційної галузі й туризму. Найважливішими передумовами цього є гірські курорти Карпат, Криму, Судет, Татр, чудові узбережжя Чорного, Азовського і Балтійського морів, унікальні ландшафти Карелії, Уралу, оз. Балатон, озерні ландшафти Білорусі та Польщі, курорти з цілющими водами у Чехії, Угорщині, Литві, Україні, багаті на історичні та культурні пам'ятки міста.

У Познані (Польща), Сорочинцях (Україна), Нижньому Новгороді (Росія) організують традиційні торгові ярмарки, які є своєрідними етнографічними святами.

Найважливіші центри туризму:

— у Росії — Москва, Санкт-Петербург, міста «Золотого кільця» і міста на Волзі, об'єкти історії та культури: музеї Ермітаж, Третьяковська галерея. Великий театр, Московський Кремль, Петродворець, Пушкін, Павловськ, монастирі Сергієва Посаду;

— в Україні — культурна спадщина Києва, Львова, Одеси, Канова (могила Т. Г. Шевченка) тощо;

— у Чехії — Прага (Старе місто XIII ст., Карлов міст із фігурами святих, Градчанський замок, собор св. Вітта тощо), Брно, Пльзень (готична церква св. Варфоломія XIII ст., ратуша XVI ст.);

— у Словаччині — Братислава (готичний собор XI ст., руїни палацу угорських монархів);

— в Угорщині — Будапешт (будинок парламенту, палацовий комплекс із храмом у готичному стилі в Буді);

— у Польщі — Варшава (Старе місто в стилі ренесанс і бароко, давні палаци), Гданськ, Краків (Ва вельський замок XIII ст., собор св. Станіслава (1359), у якому знаходяться гробниці польських королів, Тадеуша Костюшко, Адама Міцкевича, Юзефа Пілсудського) та ін.

До списку ЮНЕСКО занесено 58 об'єктів:

— у Білорусі (2) — Біловезька Пуща, комплекс палацу «Мір»;

— в Естонії (1) — історичний центр Таллінна;

— у Латвії (1) — історичний цент Риги;

— у Литві (1) — історичний центр Вільнюса;

— у Польщі (10) — історичний центр Кракова, соляна шахта у Величці, концентраційний табір в Освенцімі, історичний центр Варшави та ін.;

— у Росії (17) — історичний центр Санкт-Петербурга, Кіжи-погост, Кремль і Красна площа в Москві, історичні монументи Новгорода, Соловецькі острови, монументи Володимира і Суздаля, ансамбль Троїце-Сергієвої лаври та ін.;

— у Словаччині (5) — Вальколінек, Банська-Штьявніца, Спішське Град та ін.;

— в Угорщині (7) — набережна Дунаю та Будайська фортеця в Будапешті, національний парк Хортобаджі та ін.

— в Україні (3) — Софійський собор і комплекс Києво-Печерської лаври, центр Львова;

— у Чехії (11) — історичні центри Праги, Крумлова, Чеського, Тельча, Ледніце, Кутна Гора і прочанська церква Зеленої Гури та ін.;

Східноєвропейскі країни мають давню історію, пам'ятки якої є подекуди унікальними туристичними об'єктами. Проте туризм у них (крім Чехії та Словаччини) не отримав значного розвитку. Це зумовлено як напруженим політичним становищем у деяких районах (південь Росії, Білорусь), так і економічною відсталістю більшості з них.

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (23.08.2010)
Переглядів: 6775 | Теги: центральна Європа, рекреація, туризм, транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки | Рейтинг: 1.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar