Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Південна Африка: транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація та туризм
Південна Африка, транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація, туризмТранспорт

 

Транспорт у регіоні розвинутий відносно слабко, помітно виділяється на його фоні транспортна система ПАР. За обсягом перевезень лідирує автомобільний транспорт. Протяжність автошляхів — 725,3 тис. км, з них з твердим покриттям — 96,3 тис. км. Зареєстровано 4505 тис. легкових і 2318 тис. вантажних автомобілів.

Протяжність залізниць — 31,8 тис. км, електрифіковані вони тільки у ПАР і Зімбабве (9400 км). Найбільша густота залізниць у Південноафриканській провінції Трансвааль. На Маврикії, Коморських і Сейшельських Островах залізниць немає, а в Намібії, Лесото і Ботсвані вони переважно перевозять вантажі для ПАР.

Трубопровідний транспорт забезпечує доставку нафти й нафтопродуктів із портів в головні промислові центри ПАР і Зімбабве. Загальна довжина нафтопроводів у цих країнах — 1143 км.

Морський транспорт розвинутий у ПАР, на Мадагаскарі, Маврикії, у Мозамбіку. Найважливіші порти — Дурбан, Кейптаун, Іст-Лондон (ПАР), Мороні (Коморські Острови), Порт-Луї (Маврикій), Туамасіна (Мадагаскар), Бейра, Мапуту (Мозамбік).

Повітряні перевезення здійснюють державні компанії «Ер-Ботсвана», «Лесото еруейз корпорейшен», «Ер-Морішез» (Маврикій), «Ер-Мадагаскар», ЛАМ (Мозамбік), «Ройял свазі нешенел еруейз корпорейшен» (Свазіленд), САА (ПАР). У регіоні діє 41 аеропорт, з яких найбільші: «Ян Сметс» (біля Йоганнесбурга, у м. Кемптон-Парк), «Івату» (біля Антананаріву), «Дж. Г. Стридом» (біля Віндгука), у Дурбані, Кейптауні, Мапуту, Хараре, Вікторії, Порт-Луї тощо.

Транспорт є одним з головних факторів розвитку економіки регіону. Порти і залізниці забезпечують перевезення не тільки в межах окремих країн, а й усього південноафриканського регіону. У транспортній мережі монопольну роль відіграє автомобільний транспорт, економічна ефективність якого вища, ніж залізниць.

 

Зовнішньоекономічні зв'язки

 

У багатьох країнах обсяг зовнішньоторговельного обороту нестабільний, торговельне сальдо негативне. Постійно збільшує вартість зовнішньоторговельного обороту ПАР, яка із 70-х років XX ст. увійшла за цим показником до 15 провідних держав світу.

Експорт у регіоні останніми десятиріччями істотно зріс і становив на початок XXI ст. 40 302 млн дол. Головні статті експорту:

— ПАР — золото, метали й металовироби, алмази та діаманти, металеві руди і концентрати, хімічна продукція, мохер, вовна, каракульські смушки;

— Ботсвана — алмази та діаманти, мідно-нікелеві руди і концентрати, м'ясо й м'ясопродукти, текстильні вироби;

— Зімбабве — тютюн, азбест, золото, хромова, нікелева і мідна руди, чавун і феросплави, тютюн, кукурудза;

— Коморські Острови — ваніль, гвоздика, есенції ефіроолійних культур, копра;

— Лесото — овеча шкіра й мохер, одяг, взуття, продукти харчування;

— Маврикій — готовий одяг, текстильне волокно, ювелірні камені, чай, оптичні прилади, цукор, квіти;

— Мадагаскар — кава, ваніль, гвоздика, креветки, хромова руда, графіт, продукти морського промислу, бавовняні тканини, нафтопродукти, м'ясо і консерви, цукор, капський горошок, сизаль, чорний перець;

— Мозамбік — креветки, горіхи кеш'ю, копра, цитрусові, чай, бавовна, сизаль, деревина, цукор;

— Намібія — алмази та діаманти, золото, уран, метали, каракуль, рибна продукція, м'ясо і м'ясні консерви;

— Свазіленд — цукор, пульпа, мінеральні добрива, азбест, лісоматеріали, консервовані фрукти і соки;

— Сейшельські Острови — копра, корична олія і кориця, ваніль, морожена риба, черепаховий гребінь.

Країни регіону ввозять продукції на 39 216 млн дол. Це переважно машини, устаткування і транспортні засоби, нафта й нафтопродукти, різні готові вироби, хімічні товари, продовольство, медикаменти тощо.

Найактивніші торговельні зв'язки Україна має з ПАР, Сейшельськими Островами, Мозамбіком.

 

5. Рекреація і туризм

 

Регіон має сприятливі природні й культурно-історичні ресурси для розвитку рекреації. Туристів приваблюють піщані пляжі на Сейшельських і Коморських Островах, Маврикії, у Мозамбіку, ПАР, гірські масиви, особливо Столова гора поблизу Кейптауна, відомий водоспад Вікторія та р. Замбезі (між Замбією та Зімбабве).

Всесвітньо відомими є національні парки Чобе у Ботсвані, Етоша у Намібії; Калахарі-Хемсбок та парк Крюгера у ПАР. Парк Крюгера є одним з найдавніших національних парків світу (заснований у 1898 р.), його площа до 2 млн га.

Серед визначних культурно-історичних пам'яток — національні музеї історії, колекції археологічних, палеонтологічних та антропологічних експонатів у ПАР і Ботсвані, давні палаци — племінних королів (Мадагаскар, Свазіленд, ПАР). Величезні прибутки від туризму дає і спеціально побудований у ПАР центр розваг — місто Сан-Сіті.

До списку спадщини ЮНЕСКО занесено 14 об’єктів:

— Ботсвана (1) — Тсоділо;

— Зімбабве (4) — водоспад Вікторія на р. Замбезі, національний парк Мана-Пуле із зоною сафарі, монументи Великого Зімбабве і руїни Камі (XII—XVII ст.);

— Мадагаскар (2) — національний парк Цінгі-дю-Бемараха, королівський пагорб Амбохіманга;

— Мозамбік (1) — острів Мозамбік (у 1508—1907 рр. — адміністративний центр Португальської Східної Африки);

— ПАР (4) — парк святого Луки, острів Роббен, райони знахідок викопних останків перших людей у Стеркфонтейні, Сварткрансі та Кромдраї, національний парк Драконової гори;

— Сейшельські Острови (2) — Альдабра-атол і природна резервація долини Малі.

В останнє десятиріччя активно нарощує свій туристсько-рекреаційний потенціал ПАР, розвиваючи не тільки пізнавально-розважальні види туризму, а й діловий туризм, бере участь у проведенні міжнародних симпозиумів та саммітів (наприклад, самміт ООН 2002 р.).

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (27.08.2010)
Переглядів: 11293 | Теги: транспорт, рекреація, туризм, зовнішньоекономічні зв'язки, Південна Африка | Рейтинг: 2.5/2
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar