Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Східна Африка: транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація та туризм

Східна Африка, транспорт, зовнішньоекономічні зв'язки, рекреація, туризм, Танзанія, УгандаТранспорт

 

Найважливіші види транспорту, які обслуговують внутрішні перевезення, — залізничний і автомобільний, зовнішні — морський і авіаційний.

Основний вид транспорту у більшості країн — автомобільний, хоча забезпеченість території регіону дорогами вкрай низька. Протяжність шосейних доріг — 358,1 тис. км, із них 47,7 тис. км — асфальтовані. Велика частина автошляхів має обмежену або сезонну прохідність. Автомобільний парк налічує 845 тис. машин, з яких 521 тис. — легкові. Через територію багатьох країн проходить найпротяжніше автошосе — Велика північна автострада (Лівінгстон — Лусака — Капірі — Мпоші — Тундума).

Залізничний транспорт спеціалізується на перевезенні експортно-імпортних вантажів. Протяжність залізниць — 11 635 км. У Бурунді, Сомалі й Руанді залізниць немає. Залізничний транспорт технічно відсталий, недостатньо укомплектований рухомим складом.

Протяжність внутрішніх водних шляхів незначна — до 5 тис. км. Сполучення ними обмежене. Здійснюються переважно сплав лісу і транспортування вантажів місцевого значення. Озерне судноплавство найрозвинутіше на оз. Вікторія. У портах Мванза і Букоба (Танзанія) діють поромні переправи.

Усі внутрішні та деякі міжнародні авіалінії обслуговують національні компанії «Замбія еруейз», «Ер Танзанія корпорейшен», «Сомалі ерлайнз», «Уганда ерлайнз», «Етіопіан ерлайнз» (одна з найбільших в Африці), «Кенія еруейз», СТАР (Руанда) тощо. Міжнародні аеропорти функціонують в Аддіс-Абебі, Найробі, Лусаці, Асмері тощо.

З 1968 р. введено у дію транзитний нафтопровід Дарес-Салам (Танзанія) —Бвана — Мкуба (Замбія). У Кенії продуктопровід прокладено від нафтопереробного заводу в Момбасі до Найробі.

Транспортна система Східної Африки сприяє регіональним зв'язкам. Країни, що не мають безпосереднього виходу до моря, значною мірою залежать від приморських країн, територією яких транзитом здійснюються їх зовнішньоторговельні перевезення.

 

Зовнішньоекономічні зв'язки

 

Баланс зовнішньої торгівлі країн регіону, як правило, дефіцитний. Їх основні торгові партнери — розвинуті країни Заходу, але велику роль для окремих із них відіграє і внутрірегіональна торгівля, особливо між Кенією, Угандою і Танзанією.

Країни Східної Африки експортують власних товарів на 5,51 млрд дол. Основні статті експорту:

— у Бурунді — кава, чай, бавовна, цукор;

— у Джибуті — худоба, м'ясо, ранні овочі, шкіра, взуття;

— у Замбії — мідь, свинець, кобальт, тютюн, електроенергія;

— у Кенії — нафтопродукти, кава, чай, цемент, кальцинована сода, екстракт піретруму;

— у Малаві — тютюн, чай, цукор, арахіс, тунгова олія, а також цінна деревина, шкіра, кава;

— у Руанді — кава, мінеральна сировина, олово, чай, хінін, шкірсировина;

— у Сомалі — жива худоба, банани, шкіра, риба;

— у Танзанії — кава, бавовна, горіхи кеш'ю, гвоздика, сизаль, алмази, тютюн, чай тощо;

— в Уганді — кава, бавовна, чай, риба, електровироби, залізо;

— в Ефіопії — кава, шкірсировина, мазут, бобові та олійні, золото;

— в Еритреї — бавовна, кава, тютюн, домашня худоба.

Імпорт превалює над експортом і становить понад 10 млрд дол. Країни регіону ввозять нафту й нафтопродукти, транспортні засоби, технічне устаткування, продовольство, медикаменти тощо.

Найбільшими експортними партнерами України є Ефіопія й Уганда, а найпомітніші імпортери — Замбія, Уганда, Малаві.

 

4.      Рекреація і туризм

 

Територія Східної Африки характеризується різноманітними ландшафтами: пустелі й ліси, савани і гірські масиви з вертикальною поясністю, серед яких найвищі в Африці — Кіліманджаро та Кенія.

Останніми десятиріччями країни регіону стали активно розвивати такий вид туризму, як «сафарі». Цьому сприяють унікальна природа регіону, багатство фауни (дикі слони, чорні носороги, бегемоти, буйволи, антилопи, зебри, жирафи, леви, гепарди, павіани, крокодили тощо), які охороняються у системі всесвітньо відомих заповідників та національних парків: Маунт-Кенія, Цаво, Найробі в Кенії; Серенгеті, Нгоронгоро і Кіліманджаро у Танзанії; Рувензорі в Уганді та ін. До визначних природних пам'яток відносять мальовничі озера Тана, Ньяса, водоспади Блакитного Нілу, чудові пляжі й сірчані джерела у Кенії і Танзанії. Поблизу «туристської столиці» Замбії — міста Лівінгстона знаходиться славнозвісний водоспад Вікторія на р. Замбезі, який був відкритий Давідом Лівінгстоном у 1855 р. Річка падає тут з базальтового уступу з висоти 120 м, завширшки понад 2 км.

Історико-культурних пам'яток на території регіону збереглося порівняно мало. Найвідоміші з них — давня португальська фортеця Форт-Іісус (Форт-Джасус) у м. Момбаса (Кенія), замки м. Гондера та 22-метрова монолітна стела в м. Аксум (Ефіопія).

До списку культурної спадщини ЮНЕСКО занесено 21 об'єкт:

— в Ефіопії (7) — висічені в скелях церкви Лалібели, стели Тійо, стародавній Аксум, археологічні розкопки долин Аваша й Омо, історичні пам'ятки Фазиль Геббі, національний парк «Зимієн»;

— у Замбії (1) — водоспад Вікторія;

— у Кенії (3) — національні парки Маунт Кенія та Лейк Туркана, історичний центр м. Ламу;

— у Малаві (1) — національний парк Лейк Малаві;

— в Уганді (3) — національні парки Бвінді та Рувензорі та ін.

— у Танзанії (6) — національні парки: Серенгеті (14,5 тис. км2), Селус Гейм (54 тис. км2), Нгоронгоро і Кіліманджаро, руїни центрів середньовічних султанатів Кілва і Сонга-Манара.

Попри сприятливі природні та історико-культурні чинники для розвитку туризму, в окремих країнах регіону, особливо в північній його частині, туристична діяльність стримується наявністю осередків військово-політичної напруженості (Сомалі, Еритрея, Руанда тощо).

 

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (02.10.2010)
Переглядів: 7780 | Теги: Уганда, східна Африка, транспорт, Танзанія, рекреація, туризм, зовнішньоекономічні зв'язки | Рейтинг: 1.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar