Головна » Статті » Теорія географії » Економічна географія зарубіжних країн [ Додати статтю ]

Південна Азія: сільське господарство
Фото: venividi.ru
Південна Азія, сільське господарство, рослинництво, тваринництво, МГПП, Ганг

Сільське господарство

 Сільськогосподарське виробництво переважно дрібне і трудомістке. Рівень агротехніки та врожайності є одним із найнижчих у світі. Площа господарств не перевищує 1 га. Розвиток сільського господарства гальмує також відстала соціально-економічна структура села.

Третина сільських жителів не має власної землі й працює за наймом.

Рослинництво. В усіх країнах регіону сільське господарство має рослинницький напрям. Як і в інших регіонах Азії, галузь є багатоукладною. Важливе значення має плантаційне господарство, культивують чай, джут, гевею і кокосові пальми. Зернові культури займають майже 50 % посівної площі, технічні — не більше 20 %.

У МГПП більшість країн Південної Азії представле на традиційними аграрно-сировинними монокультурами. Індія й Шрі-Ланка є найбільшими у світі виробниками й експортерами чаю (1/3 світового збору) і спецій.

Найвідомішими чайними сортами, що мають світове визнання, є «ассамський», «даржилінський», «нілгірський» тощо. Майже увесь чай експортується.

Долину Гангу вважають батьківщиною цукрової тростини. За обсягами її вирощування Індія є лідером у світі (189 млн т). Важливу роль в економіці відіграє вирощування джуту, з волокна якого виготовляють мішковину, мотузки та плетені килими. За його зборами світовими лідерами є Бангладеш (80 % світового виробництва — 851 тис. т.) та Індія. Пакистан — один з найбільших у світі експортерів бавовни і бавовняних виробів. У Бутані значний розвиток одержало садівництво (яблука, апельсини, ананаси).

Повсюдно вирощують олійні культури. Головна з них — арахіс, поширені також сезам (кунжут), рицина, гірчиця, льон. Олію одержують і з насіння бавовнику, кокосових горіхів. Важливою експортною культурою Індії, Шрі-Ланки та Мальдів є кокосові пальми, які плодоносять протягом року. В значній кількості експортують вони копру, койру, кокосову олію. Копру й кокосову олію використовують в харчовій і парфумерній промисловості, з койри виготовляють різні плетені вироби.

Південь Індії та Шрі-Ланка спеціалізуються на вирощуванні каучуконосу гевеї. Шрі-Ланка — один з найкрупніших у світі виробників каучуку. Як і в чайному виробництві, основну масу каучуку дають порівняно великі плантації. Біля них розміщені фабрики, що оброблюють зібраний латекс та виробляють листовий каучук.

У регіоні вирощують всі тропічні, субтропічні, характерні для помірного поясу фрукти. Культивують численні сорти манго. За зборами бананів Індія посідає одне з провідних місць у світі. Вирощують також папаю, чику, цитрусові, ананаси тощо. Індія відома як виробник горіхів кеш'ю і бетелю.

Тваринництво. Має допоміжне значення, його розвиток стримується значною обмеженістю пасовищ. Найчисленніше у світі поголів'я великої рогатої худоби (221 млн голів, або 15 % світового поголів'я) використовується насамперед як тяглова сила. Через релігійні погляди населення (індуїстам релігія забороняє вбивати корів, а мусульманам — вживати в їжу свинину) м'ясне тваринництво не розвинуте, обмежується розведенням кіз (198 млн голів), овець (74 млн), домашньої птиці. В Пакистані розводять також верблюдів і віслюків.

Рибальство. У країнах регіону виловлюють майже 6 млн т риби щорічно, в тому числі 2/3 — морської. Морське рибальство найбільш розвинуте в південних штатах Індії та Пакистану. Головний об'єкт його на південно-східному узбережжі Індії — креветки, які замороженими вивозять переважно в США та Японію. Експортують також жаб. Розвиток морського рибальства в регіоні є досить перспективним.

Після отримання політичної незалежності в країнах Південної Азії були здійснені аграрні реформи з метою обмеження поміщицького землеволодіння. В Індії така реформа отримала назву «зелена революція» і передбачала впровадження передових методів агротехніки. Піднесення сільського господарства дало змогу не тільки вирішити продовольчу проблему, а й відмовитися від імпорту зерна. Проте щорічний приріст врожаю нижчий від темпів зростання населення, що ускладнює економічний і соціальний розвиток країн.

Фото:
Джерело:
Категорія: Економічна географія зарубіжних країн | Додав: wiktor (14.12.2010)
Переглядів: 17894 | Теги: тваринництво, Південна Азія, Ганг, МГПП, сільське господарство, Рослинництво | Рейтинг: 5.0/1
Матеріали по темі:
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar